Dekorujeme květináče ubrouskovou technikou

Ubrousková technika známá také pod názvem decoupage se může pro mnohé stát velmi oblíbenou náplní volného času. Je to zábavná metoda pro všechny tvořivé lidi, kteří rádi vnesou do svého života fantazii, chtějí vdechnout život svému bytu a dekoracím a díky jejichž fantazii a šikovné práci rukou mohou mít staré věci opět novou tvář.

Na jaké materiály lze decoupage použít

Ubrouskovou techniku můžeme využít k dekorování dřeva, keramiky, porcelánu, skla, kovu, papíru ale i textilu. Vždy budeme potřebovat jen speciální lak určený přímo na konkrétní typ podkladu.

Decoupage

Co budeme potřebovat

Speciální lepidlo na ubrousky pro decoupage zakoupíme v hobby potřebách anebo v některých specializovaných papírnictvích. Prodávají se v různém objemu. Dále budeme potřebovat ostré malé nůžky na vystřihování motivů z ubrousků, třívrstvé ubrousky se zajímavými motivy, štětec – nejlépe plochý a předmět určený k výzdobě (květináč), případně ještě akrylovou barvu.

Jak postupovat

  1. Nejdříve pečlivě vystřihneme vybraný motiv nebo jeho části z třívrstvého papírového ubrousku. Vždy záleží na velikosti zdobeného květináče. Po vystřižení motivu opatrně oddělíme horní potištěnou vrstvu ubrousku od bílých vrstev. Pro následující práci si ponecháme pouze horní barevnou vrstvu.
  2. Květináč můžeme nejprve natřít akrylovou barvou, není to však nutné. Záleží na vkusu a příležitosti, případně na původní barvě květináče. Obecně je vždy lepší mít jako podkladovou vrstvu pro ubrouskovou techniku barvu světlejší, aby na ní motiv z ubrousku hezky vynikl. Barvu je dobré použít jako základní nátěr hlavně u sololitových výrobků anebo u předmětů, které jsme předtím nějakým způsobem upravovali anebo u příliš tmavých podkladů.
  3. Barvu necháme zasychat přiměřeně dlouho, vždy podle celkové plochy a materiálu povrchu. Může to trvat 1 -3 hodiny. Květináče do sebe poměrně rychle vpijí přebytečnou vlhkost, a tak schnou poměrně rychle, například na rozdíl od porcelánu.
  4. Jestliže zdobíme proutěný, slaměný nebo dřevěný obal na květiny, který nevyžaduje nátěr a chceme zachovat jeho barvu a strukturu, v tom případě použijeme jen akrylový lak.
  5. Místo na natřeném a již zaschlém květináči, kde má být umístěn motiv z ubrousku, natřeme akrylovým lakem a ubrousek opatrně přiložíme. Ubrousek od středu ke krajům dokonale vyhladíme. Namočíme si plochý štětec do laku a lehce a důkladně jím vyhlazujeme ubrousek tak, aby pod ním nezůstaly žádné vzduchové bubliny. Postupujeme velmi opatrně, abychom ubrousek nenatrhli. A celé dílo necháme důkladně zaschnout.

Decoupage

Co je to krakelování

Použít můžeme i barvu a krakelovací lak, který vytvoří popraskaný povrch, a tak bude výsledek vypadat velmi zajímavě, jako by s patinou. Květináč nejprve přetřeme tmavší akrylovou barvou. Po jejím zaschnutí naneseme jedním směrem, což je velmi důležité, krakelovací lak a nakonec předmět nabarvíme světlejší akrylovou barvou. Jednotlivé vrstvy necháme pořádně zaschnout a vždy je nanášíme pouze v jednom směru, trhlinky, které tak vzniknou, se projeví také v jednom směru. Až na samotný závěr nalepíme vystřižený motiv z ubrousku.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: