Sem tam si něco ušijete a tak vám doma zbývají kousky látek, které už se na nic nehodí? Ideálním řešením, jak využít takové zbytky látek je patchwork. Jedná se o způsob sešití nejrůznějších věcí z kousků látek. Co to patchwork je a jak si z něj ušít deku, se dočtete v následujícím článku.
Něco málo z historie
Název patchwork je odvozený od anglického slova patch, což v překladu znamená záplata. Jedná se tedy o techniku sešívání malých kusů různě barevné látky, které spolu následně vytvářejí geometrické tvary. Celkový patchwork se tak vytvoří spojením vrstvy látek a jejich prošívání různými stehy.
Historie je spojena s ženami amerických osadníků, které chtěly zužitkovat veškeré kusy látky, které měly k dispozici. V současné době se patchwork vyrábí ze speciálních materiálů, nejvíce je používaná 100% bavlna s různými vzory.
Na chvíli se na patchwork zapomnělo, ale v dnešní době je velmi populární ve Spojených státech a Japonsku. I Česká republika pomalu objevuje kouzlu tohoto stylu a rozrůstají se obchody, kluby i školení, kde se patchwork učí a propaguje.
Základní postup
Mezi základní postupy, které je potřeba provézt, aby vznikla krásná deka nebo polštář, a jsou součástí tvorby patchworku.
- stříhání (řezání)
- šití
- prošívání
- lemování
Stříhání
Stříhání je nejjednodušším způsobem. Při stříhání se na sebe skládá látka na patchwork ve více vrstvách, klasicky to bývají 2, 4, ale také je možné pokládat ve více vrstvách. Důležité je, aby byla látka na sebe pečlivě poskládana a její konce dokonale seděly. Okraj by měl být alespoň 15 mm široký, to z důvodu švů.
Šití
Díly vytvořené skládáním se k sobě šijí sousedním lícem. Okraje švů je potřeba po každém sešití sežehlit do jednoho směru. Úsporné šití spočívá v ušití prvních dvou dílů a následném přiložení a sešití dalších dvou dílů. Tento postup se neustále opakuje, dokud k sobě nejsou přišité všechny díly. Nakonec se od sebe oddělují stříháním a vyžehlí se. Důležité je, že během šití se nit neodstřihuje.
Prošívání
Při prošívání velmi záleží na fantazii. Je možné prošívat různými vzory i barvou, která se nejvíce hodí. Nejjednodušším vzorem je šití podél švů sešitých dílů. Pokud se jedná o šikovné a zkušené švadlenky, je možné začít vytvářet složitější vzory. Ty je ovšem dobré si nejprve předkreslit. S prošíváním se pak začne od prostředka a postupuje se směrem ven.
Lemování
Nejvíce osvědčené a trvanlivé je dvojité olemování. Je velmi jednoduché a barva použitá na olemování je opět na fantazii. Roli zde sehrává pouze vlastní vkus a uvážení.
Postup na deku
Naprostým základem patchworku, který vydrží je kvalitní patchwork látka. Je důležité, aby se jednalo o 100% bavlnu. V opačném případě hrozí, že se výsledná patchwork deka rozpadne nebo nějak poruší. Existuje celá řada patchwork návodů, jak správně ušít a vytvořit výsledný produkt. Jedná o takové recepty, jak na to. Stejně jako jsou recepty na vaření, kde se postupuje krok za krokem a výsledkem je chutný pokrm, stejné je to ušití patchworku.
Krok za krokem
- Výběr vhodných jednoduchých vzorů ze 100% bavlny, které mají patchwork tvořit.
- Látky se vyperou ve studené vodě s jemným mýdlem (nevypraná látka, by se mohla posléze při praní srazit).
- Látky se usuší a vyžehlí.
- Vytvoří se vzor 1:1, podle kterého se látka vystřihne.
- Obkreslí se vzor na látku, ideální je pero nebo křída.
- Obrys se vystříhne ostrými nůžkami.
- Vybranými stehy se patchwork kousky se sešijí k sobě.
- Výsledný patchwork se vyžehlí a je to hotový.
no podle tohoto ušít deku, hm tak to smekám. šiju patchwork už 12 let, ale takový „návod“ jsem ještě neviděla
Dobrý den,
pokud máte zájem ukázat čtenářům svou práci a předat cenné zkušenosti, velmi rád Vás kontaktuji. :)