Jak vařit na zahradě: Zahradní grily, krby a udírny

Zatímco dříve se na zahradě jednoduše na zemi rozdělal oheň, v posledních letech jsme se více přiblížili západním zvyklostem. Stále častěji trávíme dlouhé letní večery v zahradních altáncích obklopeni vůní grilujícího se pokrmu. Není však gril jako gril – v čem všem lze na zahradě vařit, se můžete dočíst v dnešním článku.

Zahradní gril: Stálice mnoha variací

Zahradní grily nabízí nejširší možnosti prakticky ve všech parametrech. Můžete zakoupit jednoduchý gril za několik set korun, stejně tak ale seženete profesionální stanice za desítky tisíc korun. Při výběru je proto nutné pečlivě zvážit několik faktorů:

  • Dostupný prostor
  • Vyhrazený rozpočet
  • Počet strávníků (na malém grilu velmi těžko uspokojíte 15 hostů)
  • Schopnosti a požadavky kuchaře (dražší grily nabídnou rovnoměrný a lépe regulovatelný žár)
Zahradní gril
Foto: zahradnikrbyveris.cz

Víceúčelové grily

Trendem posledních let se staly víceúčelové grily. Jedná se o výrobky kombinující několik možností úprav pokrmů v jednom. Kromě klasického roštu tak nabídne prostor pro grilování na kameni, či dokonce komín pro uzení. Místo se najde i pro hrnec, nebo na otočný rošt např. pro grilování kuřat. Vašemu zahradnímu barbecue se tak otevřou zcela nové možnosti.

Venkovní krby: Důstojná alternativa, která zaujme

Zajímavou alternativou ke klasickým grilům, které dnes již vlastní téměř každý, se může stát zahraní krb. Na rozdíl od grilu je jeho neodlučnou součástí zajímavý design, který jednak lépe zapadne do okolí zahrady, a jednak se stane opravdovou dominantou, kterou bude každý obdivovat. Nevýhodou je jejich omezená mobilita.

Zahradní krb s udírnou
Foto: zahradnikrbyveris.cz

Pro krby je typická jejich víceúčelovost. Vzhledem k obvykle větším rozměrům nabízí mnohem kvalitnější udírny, než víceúčelové krby. Díky cihlovému základu také lépe rozvádí a zadržují teplo.

S krbem je vhodné počítat již při projektování zahradních prostor. Můžete tak skvěle propojit ráz okrasné zahrady s grilovacími prostory.


Zde můžete mít reklamu trvale za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: