Bytový design svépomocí

Ano, bytový designér vám poradí, ale jeho služby nepatří k nejlevnějším. Za ušetřený obnos totiž pořídíte celé vybavení moderní kuchyně či nábytek do dětského pokoje. Jen je třeba vědět na co dát pozor, a s chutí do toho!

K experimentům při zařizování bytu přistupujte opravdu s velkým nadhledem. Každý, kdo chce něco takového podstoupit, by se měl vyzbrojit nadšením a zároveň i trpělivostí. Nezapomínejte, že než se dopracujete k vydařenému řešení, vzdáte mnoho nápadů, které se vám na začátku zdály jedinečné a úžasné. Ale na to již určitě přijdete sami.

Co změnit a co ponechat?

Velký vliv na výsledný dojem z interiéru mají rozměry a proporce prostoru (vysoký nebo nízký strop, úzká místnost), množství světla a strana, z níž světlo přichází. Své udělá i to, zda jde o novostavbu či starší dům. Charakter prostoru udává také velikost a tvar oken nebo detaily stěn – příčky, výklenky a v neposlední řadě i vzhled vnitřních štuků. Hladké stěny opticky prostor zvětšují, zatímco hrubý štuk či kamenný obklad místnost výrazně zmenší, ale leckdy i zútulní.

Opticky můžete prostor korigovat barvami, strukturami a rozmístěním nábytku. Vždy je však lepší snažit se z daných vlastností prostoru vytěžit maximum a nechat vyniknout to, co má na interiéru zaujmout. Právě velikost a typ prostoru by měly být první indicií, jak dále postupovat při zařizování a dotváření interiéru

Zkoušejte, experimentujte

Tajemství dobrého výsledku při zařizování interiéru je stejné jako ve všech jiných oblastech – je jím zlatá střední cesta .Ve výsledku nejde o kompromis, jde spíše o vyvažování protikladných prvků a hledání těžiště a harmonie.

Zajímavé výsledky může přinést například jemné narušení kompozice (symetrie – asymetrie), kterou vyvážíme hrou světla a stínu, nebo citlivým kombinováním barev a vzorů. Při hledání vlastního stylu je vše dovoleno. I starý historický dům lze zařídit moderním nábytkem nebo supermoderní byt ozvláštnit starožitnými kousky. Pokoj se zdobným historizujícím nábytkem snese abstraktní obraz a jednoduchý prostor příjemně osvěží například ozdobný lustr či vyřezávaný rám zrcadla. Obvykle kombinace starého s novým vyzní lépe než celý byt zařídit ultramoderním nábytkem, což je sice pohodlné řešení, ale interiér působí příliš konvenčně.

Barva a styl

Ve snaze nic nepokazit se mnozí lidé křečovitě drží základních pravidel estetiky které zahrnují kompozici, práci s barvami a spektrum stylů. Při takovém přístupu vznikne prostor, který jistě neurazí žádný vkus, ale těžko říci, zda by se v něm někdo cítil dobře. Univerzální jednoduchost, působí příliš sterilně a neosobně.

Lidé, kteří se bojí rušivého vlivu výrazných barev, se často uchylují k barevnému principu tón v tónu. Sahají po neutrálních a nevtíravých odstínech, které pak v minimálních obměnách využívají téměř všude. Béžová s okrovou a světle hnědou sice jdou dohromady, musí však mít barevný kontrast, který vytrhne mdlý a nevýrazný prostor z letargie. Mnohem svěžím dojmem působí kombinace doplňkových nebo kontrastních barev. Abyste měli jistotu, že se k sobě zvolené barvy opravdu hodí, měli byste je vidět vedle sebe. Výbornou pomůckou jsou vzorníky barev, které se dají získat v supermarketech v oddělení barev.

Vezměte to od podlahy

Jako první budete zřejmě vybírat podlahové krytiny. K nim můžete doladit barvu stěn například podle počítačového simulátoru, který má řada prodejců na svých webech online.

Při výběru textilií je pak dobré mít u sebe barevný vzorek, zvláště pokud všechny (potahy, závěsy a koberce) nevybíráte najednou. Tři zvolené barvy by měly tvořit základ, ale je třeba počítat s tím, že interiér doplní i další barvy ve formě doplňků , květin a jiných detailů.

Při výběru dekorativních doplňků, jako jsou vázy, mísy na ovoce, svícny a podobně se rozhodněte pro jeden či dva materiály. Doplňky z leštěného kovu a skla se příliš nehodí ke keramice, ta spíše snese kované a dřevěné předměty.

Jaký nábytek?

Pokud jde o nábytek, je třeba si nejprve udělat přehled o barevných odstínech a strukturách různých druhů dřevin, a zvolit si jeden, maximálně dva, které budete v daném prostoru používat.

Stejných či podobných kusů nábytku by však nemělo být příliš mnoho, aby byt nepůsobil monotónně. Pokud patříte k přívržencům moderního minimalismu, nepřehánějte to se základními geometrickými tvary a neutrálními barvami. I moderní interiér potřebuje detail v podobě zajímavého vzoru na potazích polštářků či výrazných doplňků.

Pravým opakem moderního nábytku je exotický styl, kdy nevhodnou kombinací může vzniknout chaotický mix. Pozor je třeba dát i na různé druhy výpletů (proutí, rákos, banánové listy, mořská tráva, ratan), neboť každý z nich pochází z jiné kultury či historického období dané země. S takovými výraznými kousky pracujte velmi opatrně a stejně uvážlivě vybírejte doplňky. V tomto případě výhradně etno.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: