Jak zvládnout úklid bytu? Praktické rady k této záležitosti

Úklid domácnosti je pro mnohé z nás deprimující a skličující. Koneckonců, pokud se nejedná o lokální likvidaci nepořádku, ale o důkladný a kompletní úklid, může to snadno zabrat celý víkend. Pokud však víte, jak správně uklízet, a dodržujete tato pravidla, můžete čas a námahu při úklidu výrazně zkrátit. Ušetřený čas je lepší věnovat rodině a volnočasovým aktivitám.

Jestliže máte zájem, můžete si zavolat profesionální pomoc, ale pokud se rozhodnete pro vlastní realizaci, doporučujeme vám zvážit následující pokyny.

Kdy je nejlepší čas na úklid domácnosti?

Pokud neradi vstáváte brzy, bude pro vás ranní úklid utrpením. Je lepší si v klidu dopřát ranní rituály a dát si kávu s dobrou snídaní. Není vhodné také nechávat uklízení na večer, zvlášť když máte v planu vysávání. Vždyť utírání prachu a vysávání vede ke koncentraci nečistot ve vzduchu, což může způsobit alergickou reakci.

Nejlepší čas na úklid je odpolední hodiny, třeba když máte den volna. Doporučujeme úklid naplánovat předem, abyste se při něm věnovali pouze těm nutným úkonům.

Jaké vybavení je třeba si předem připravit?

Dobrý úklid se neobejde bez vhodného vybavení a pomůcek. Pokud chcete mít svůj domov v dokonalém pořádku, předem si pořiďte řadu úklidových pomůcek.

Pro úklid budete potřebovat:

  • sprej proti prachu
  • běžné utěrky nebo speciální utěrky z mikrovlákna.
  • přípravky na mytí oken
  • prášky, gely nebo spreje na odstranění nečistot ze sporáku, mikrovlnky, trouby a umyvadel
  • roztok na mytí podlah
  • dezinfekční přípravek pro toaletu a vanu
  • přípravek na odstranění mastnoty

Neobejdete se také bez speciálního vybavení, například:

  • vysavač
  • pračka
  • myčka (pokud máte možnost a místo v bytě)
  • úklidový kbelík
  • mopy a hadry
  • zametací koště a smetáček
  • gumové ochranné rukavice

Kde začít s úklidem?

Vždy byste měli začít od nejšpinavější části bytu. Často se jedná o kuchyni. Pak věnujte pozornost ložnici a obývacímu pokoji. Koupelna a předsíň by měly být při úklidu ponechány až na úplný konec. Díky tomu se můžete nejdříve vypořádat s obtížnou prací a poté rychle dokončit jednoduché úkoly. Nejlepší tipy, jak to udělat, si můžete přečíst zde.

Kuchyň

Pro začátek je nejlepší začít v kuchyni, která je nejvíce znečištěnou místností a jejíž úklid vyžaduje nejvíce úsilí a času. Mytí nádobí je pro mnoho lidí neoblíbenou činností. Je ale nezbytnou pro jakoukoliv domácnost. Pokud máte myčku, tak máte štěstí, protože část špinavé práce můžete delegovat na ni.

Nezapomeňte na sporák. Nastříkejte na něj čisticí prostředek a nechte ho několik minut působit. Zatímco působí, otřete vlhkým hadříkem všechny kuchyňské pracovní plochy a spotřebiče, jako je trouba, mikrovlnka a lednice. Zbývá jen vyluxovat a vytřít podlahy.

Ložnice

Nyní se přesuneme do ložnice. Na první pohled se může zdát, že stačí pouze ustlat postel a umýt podlahu. Ale není tomu tak. Nejprve budete muset rozházené věci uložit do skříně nebo je dát do pračky. Pak vyměňte povlečení. Není to mýtus, že s čistým povlečením se lépe spí! Věnujte také pozornost chemickému čištění matrací a koberců.

Teprve po provedení výše uvedených činností můžete začít s vysáváním a umýváním podlah. Jestliže bydlíte ve vícepokojovém bytě, proveďte stejné postupy v každé místnosti za sebou.

Obývací pokoj

Vzhledem k tomu, že většinu dne trávíme v obývacím pokoji, je logické, že se v něm hromadí velké množství nečistot. Doporučujeme pohovky čas od času vysát, protože se na nich usazuje velké množství prachu a drobků z jídla. Tím se zabrání výskytu dalších nečistot a materiál si po určitou dobu udrží dobrý vzhled.

I když se vám do toho moc nechce, otřete také všechny povrchy, stoly, police a všechny předměty na nich. Pokud je to možné, schovejte nepotřebné věci, zalijte květiny, vyluxujte a umyjte podlahy.

Koupelna a záchod

Začněte dezinfekcí koupelny, umyvadla a toalety. Mezitím vyleštěte zrcadlo a další skleněné povrchy. Vyperete si špinavé oblečení a poté je nechte uschnout na balkoně nebo ve speciální sušičce. Nezbytnou součástí čistého prostoru je příjemná vůně. K tomuto účelu jsou určeny speciální vonné přípravky, které vám zpříjemní užívání vaší koupelny.

Předsíň

Neméně důležitou místností pro úklid je předsíň. Nechte to až na úplný konec. Otřete všechny boty a pěkně je složte, svrchní oblečení uložte do skříně, otřete zrcadlo a umyjte podlahu.

Neměli byste také vynechat mytí oken. Musí se umývat ve všech místnostech domácnosti  (zjistit více). Na to si však budete muset vyhradit trochu více času. Pokud vaše okna nejsou tak znečištěná, doporučujeme počkat na vhodné počasí a umýt je až příště.

Jak dlouho vám zabere běžný úklid?

Běžný úklid trvá 2 až 3 hodiny v závislosti na počtu místností v bytě. Dalšími faktory, které ovlivňuji dobu trvání úklidu jsou míra zašpinění pokojů, kolik nábytku je v bytě a zda je třeba je přesouvat, jak často vůbec uklízíte a udržujete svůj domov v čistotě.

Velký vliv na proces uklízení má také vaše nálada. Dobrá nálada vám úklid ulehčuje. Ve špatné náladě vám to bude připadat nudné a časově náročné. Pokud se vám do mytí vůbec nechce, je lepší si na to někoho najmout. Důležité je si uvědomit, že pro efektivní úklid byste si měli vybrat pouze spolehlivou a důvěryhodnou úklidovou firmu.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář