S příchodem jara mají zahrádkáři neodmyslitelně spjato mnoho květin. Jednou z nich je petrklíč, který známe také pod názvy prvosenka či primule. Krásně kvetoucí rostlina rozzáří každý smutný záhon, parapet i jídelní kout. Původní druhy jsou většinou jen výrazně žluté, ale šlechtěné primulky září všemi barvami.
Není petrklíč jako petrklíč
Prvosenka bezlodyžná
Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris) je skutečný posel prvních jarních dnů. Rozkvétá v únoru až dubnu a patří mezi nejdrobnější prvosenky. Trsy s květy umístěnými těsně mezi listy jsou vysoké jen kolem deseti centimetrů. Daří se jí na vlhkém místě či trávníku, kam svítí dopolední slunce. Na vhodném stanovišti – v podrostu dřevin nebo v travnatých porostech – se často vysemeňuje.
Jak pěstovat petrklíče na zahradě
Pro pěstování primulek na zahradě platí obecná pravidla. Vysazujeme je v blízkosti stromů a keřů, kde mají petrklíče zajištěn dostatek živin z podzimního listí. Zároveň jsou chráněny před prudkým slunečním zářením a vysycháním půdy. Půda by měla být tedy mírně vlhká, propustná a bohatá na živiny.
V létě kvetoucí prvosenky mají podobné nároky na stanoviště jako jejich jarní příbuzné. Kvetou v červnu až srpnu a jsou nesrovnatelně vyšší. Primula florindae s řídkými soukvětími sytě žlutých květů dorůstá až osmdesáti centimetrů a je tedy nejvyšší primulkou. Primula sikkimensis je o něco nižší, zato upoutá střapatými žlutými květy na dlouhých tenkých stoncích. Oběma druhům se daří na přistíněných místech v přírodních skupinách rostlin a na březích jezírka.
Další druhy prvosenek
Dalším zástupcem jarních primulí je Prvosenka zoubkatá (Primula denticulata) s kulatým okolíkem květů v barvě bílé, fialové nebo rubínově rudé. Rovněž se jí daří na vlhčích místech nebo na břehu jezírka.
Robustnější, a také dekorativnější, je prvosenka vyšší (Primula elatior), která dorůstá do výšky dvaceti centimetrů. Kvete od dubna do června, často však rozkvétá i na podzim. Původní druh má světle žluté květy, ale v nabídce pod označením elatior-hybridy jsou i barevně zajímavější odrůdy.
Tipy na rok 2013
Jaké barvy primulek se na letošním trhu objeví? Škála je velmi široká a záleží jen na vás, které barvě dáte přednost.
Chcete-li být „in“, můžete se řídit módním trendem, který doporučuje jemné pastelové barvy od světlounce žluté po něžně růžovou, jemnou hnědočervenou či světle modrou.
Dáte-li přednost zářivým barvám jako je karmínově červená či fialová se žlutým okem, pak nezapomeňte na vhodnou kombinaci s barvou nádoby. Bílým keramickým květináčem nic nezkazíte, naopak podtrhnete výraznou barevnost květů primulek.
Ani mokro ani sucho – vlhko
Kdo chodí na procházky jarní přírodou, jistě si všiml, že petrklíče nikdy nerostou na plném slunci. Spíše mají rádi polostín až stín. Podle toho zacházíme i se šlechtěnými primulemi.
Okno bez přímého oslunění je ideální, což souvisí i s teplotou. Nejlépe se primulím daří při 8 až 10 °C, ale snesou i vyšší, maximálně však 15 °C. Při vyšších teplotách rychleji odkvétají a listy vadnou.
Co se zálivky týče, vyplatí se pečlivost. Zaléváme tak, aby substrát nepřeschl. Jestliže mají rostliny zvadlé listy, ještě to neznamená, že je třeba honem zalévat. Primulím zkrátka opravdu stačí jen udržovat v květináči provlhčenou zeminu.
Chceme-li, aby primule dlouho kvetla, přemístíme ji vždy přes noc někam, kde je chladněji. Například na chodbu, kde se netopí. Koncem dubna již nemusíme přemýšlet kam s primulkou. Docela dobře se jí bude dařit v truhlíku na balkoně nebo rovnou na zahrádce.
Petrklíč v domácí lékárně
Bylinkáři doporučují užívat prvosenkové víno nebo čaj z listů či květů petrklíče. Rostlinka nabitá jarní energií obsahuje saponiny, glykosidy a éterické oleje, které tělo zbavují škodlivých látek, působí jako sedativum při suchém a dráždivém kašli a pomáhá při horečce z nachlazení a rýmě. Ale pozor, pro petrklíč si raději zajděte do bylinkářství, v přírodě se sbírat nesmí, je totiž chráněný!
Magická moc prvosenky
A jestlipak vás někdy napadlo, že petrklíč není jen tak obyčejná „kytka“? Podle severské mytologie je jarní bylinka zasvěcena bohyni lásky Freyji, kterou ženy velmi ctily za její pomoc při sňatcích a rození dětí.
Astrologové petrklíč zase přisoudili k vodnímu živlu a vládkyni Venuši, a tudíž je bylince přisuzována zvlhčující a zahřívající moc. Její magično umožní uvolnit zablokovanou energii, odstranit pocity úzkosti, prázdnoty a beznaděje. Už proto je petrklíč ideální květinou k vytvoření té pravé jarní nálady.