I během tuhé zimy mohou jednotvárnou šeď spící zahrady prozářit nádherné květy. Stačí vybrat ty správné květiny a stromy. Některé z nich umí dokonce své okolí potěšit příjemnou vůní.
Květiny pro zimní záhony
Nejznámější zimní květinou je čemeřice (Helleborus). Rozkvétá uprostřed zimy a nevadí jí ani menší sněhová pokrývka. Má velké pastelově zbarvené květy, proto se jí někdy říká zimní růže. Při větších mrazech květy částečně uzavře a jakmile se oteplí, opět nádherně rozkvete. Nová poupata vytváří až do konce března, leckdy i déle. Po odkvětu zahradu navíc ozdobí i její dekorativní listy.
Čemeřice je původně rostlina ze světlých lesů – na zahradě jí vyhovuje polostín a propustná humózní půda. Nesnáší přesazování, ale pokud jí dopřejete klid, během let vytvoří velký kompaktní keř, který vydrží na zvoleném stanovišti velmi dlouho. Čemeřice dobře snáší promrzání půdy, což ji přímo předurčuje pro pozdní podzimní výsadbu do dekoračních venkovních truhlíků. Při vyšších teplotách stačí rostlinu mírně zalévat a chránit ji před přímým sluncem. Do truhlíků ale můžete květiny opatrně zasadit i teď a užívat si jejich nádherných květů. Po manipulaci s čemeřicí si nezapomeňte důkladně umýt ruce – celá rostlina je jedovatá.
Mnohem pestřejší podívanou nabízejí na záhonech květy violky rohaté (Viola cornuta), známější pod jménem maceška. Violky můžete v zahradnictví zakoupit snad ve všech možných barvách – mezi šlechtiteli jsou totiž velmi oblíbené. Díky letošnímu teplému počasí můžete violky vysazovat do záhonů i uprostřed zimy. Vyžadují dobře osluněná místa a propustnou půdu. Háklivé jsou pouze na přeschnutí – z toho se těžko vzpamatovávají. Při větších mrazech (-15°C) je dobré záhon přikrýt slámou nebo chvojím, aby květiny nezmrzly. Violka rohatá je dvouletá rostlina.
Nepovšimnuty na záhonech nezůstanou ani květy vřesovce pleťového (Erica carnea), které výrazně kontrastují s jeho temně zelenými lístky. Vřesovec se díky své malé výšce (30-40 cm) hodí i do okenních truhlíků. Květy se objevují v únoru a i když jsou maličké, je jich na rostlině tolik, že je nelze ani zdálky přehlédnout. A rostlinu dekorují i po odkvětu v suchém stavu. Vřesovec je na péči nenáročný. Nemá rád přemokřenou půdu a na jaře uvítá sestřih horní třetiny větviček, který podpoří kvetení v příštím roce. Vyžaduje substrát s obsahem rašeliny.
Květy zimních stromů
Zahradu v zimě mohou rozzářit i rozkvetlé stromy. K těm nejznámějším patří vilín s typickým žlutě nebo purpurově zbarveným střapatým květenství. Květy vilínu se při velkých mrazech stahují do klubíčka a pod paprsky předjarního slunce se opět rozvinou, což významně prodlužuje celkovou dobu kvetení. Vilín koupíte v zahradnictví obvykle pod odborným názvem hamamelis. Z nevelkého stromku vyroste během jednoho desetiletí 10-12 metrů vysoký strom, při jeho výsadbě je nutné s tím počítat. Vilín uvítá v bezmrazých dnech mírnou zálivku a jinak je úplně nenáročný. Nevyžaduje dokonce ani pravidelný řez.
Zimolez nejvonnější (Lonicera fragrantissima) obdaří zahradu kromě půvabných bílých květů také pronikavou vůní. První květy se objevují v lednu a kvete vytrvale až do konce dubna. Během zimy také postupně shazuje listy, což může některé zahrádkáře znepokojit, ale jde o zcela přirozený průběh jeho vegetace. Zimolez vyžaduje slunné závětrné místo s dostatkem vláhy.