Origami – bytové ozdoby z papíru

Origami je staré japonské umění zabývající se skládáním papíru do všech možných tvarů; od přísných čtverců, přes křehké hvězdy až po půvabné ptáky. Správně vyrobená dekorace se nerozpadá ani neohýbá. Skládání navíc efektivně procvičí vaší zručnost.

Jak skládat origami

Z historie origami

Origami vzniklo v Japonsku před více než tisíci lety. Základem tohoto umění je papír, který byl vynalezen v Číně okolo roku 105 n.l. Dlouhou dobu byli Japonci závislí na jeho dovozu, ale když se jim skoro o 500 let později podařilo tajemství výroby papíru rozluštit, nestálo už rozvoji origami nic v cestě.
Až do sedmnáctého století měly skládanky origami čistě ceremoniální účel. Zdobily se jimi např. svatyně a slavnostní procesí. Z této doby nejspíše pochází asi nejpopulárnější tvar origami – jeřáb „Orizuru“. Jeřáb je symbolem dlouhého života a zavěšený v bytě přináší štěstí.

V 17. století můžeme vysledovat první origami skládačky složené pro zábavu. Tehdy znali Japonci asi jen 70 druhů skládanek, zatímco dnes je jich neuvěřitelných několik (možná desítek) tisíc. Ale svou současnou podobu dostalo origami až ve století 19. a od té doby se neustále vyvíjí.

Druhy origami

Origami můžeme rozdělit na dva základní druhy: denšó-origami a sósako-origami.

Denšó-origami je původní forma skládání. K tvorbě požadovaného tvaru se používá pouze nejrůznější přehýbání jednoho kusu papíru. Zapovězené je lepidlo i nůžky. Finální podoba by se měla od vzoru lišit jen minimálně nebo vůbec ne.

Sósako-origami je moderní verze papírových skládaček. Najdeme tu například origami z nastřiženého kusu papíru, origami ze dvou kusů, slepované ornamenty atd. Na rozdíl od denšó-origami nedbá technika sósako příliš na původní zadání a dovoluje umělci používat svou fantazii.

Jak skládat origami

O technice origami vyšlo u nás už mnoho knih. Ty opravdu dobré poskytují srozumitelné návody a hlavně popisují všechny skládanky opravdu krok za krokem včetně názorných fotografií. Bez nich totiž začátečník origami složit nedokáže.

Jako zdroj inspirace můžete ale použít i internet. Stačí do vyhledávače zadat dvě anglická slovíčka: origami instructions a zobrazí se vám celá řada povedených návodů. Stačí si jen vybrat podle své chuti a šikovnosti.

Šest rad pro krásné origami

Než se pustíte do samotného skládání, přečtěte si tyto rady, které vám v samotných začátcích významně pomohou.

1. Skládanky vždycky vyrábíme na čisté, rovné a hladké podložce. Skládání „na koleně“ nikdy nebude přesné a přesnost je pro origami životně důležitá.

2. Při odměřování a stříhání papíru musíme být pečliví. Tady platí pravidlo: práce kvapná, málo platná. I rozdíl jednoho milimetru při výrobě čtverce dokáže celý výsledek nepěkně poznamenat.

3. Přehyby důkladně zvýrazňujeme. Papír nejprve ohneme a přehyb poté vyhladíme. Obvykle stačí palec, ale v případě tlustší vrstvy papíru použijte např. hranu pravítka.

4. Začínáme od jednoduchých skládanek. Především u denšó-origami platí, že složitější motivy často vycházejí z těch jednodušších. Takže pokud nebudete umět dobře základy, složitější tvary se vám nikdy nepovedou.

5. Než přejdeme k dalšímu kroku, nejdříve si dobře prohlédneme krok předchozí, i krok následující. Mohou nám pomoci v pochopení postupu.

6. Buďte trpěliví a nevzdávejte se. Origami je poměrně složité umění, takže není výjimkou, pokud se vám vybraný motiv nepovede hned na začátku dokonale. To ale není důvod, abyste nad tím nádherným uměním lámali hůl. Zkuste si skládanku složit ještě jednou a opravdu důkladně prohlédněte každý krok návodu. Někdy stačí trochu nepřesný záhyb a celý výsledek se promění v katastrofu. Ale není to nic, co byste nemohli lehce napravit. Takže hodně štěstí.

Foto: sxc.hu


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář