Plísně v domácnosti – proč vznikají a jak na ně

Plísně se objevují pomalu a nenápadně. Pokud tohoto nepříjemného společníka včas neodstraníme, může se rozšířit až do obrovských rozměrů, což s sebou nese zdravotní následky. Zkusíme vám poradit nejen, jak se plísní v bytě zbavit, ale zejména jak předejít jejich tvorbě.

Příčina vzniku a šíření plísní

Plíseň potřebuje vlhkost a co nejméně čerstvého vzduchu. Hermetickým uzavřením prostorů získá ideální prostředí. Tyto problémy podporuje špatná údržba domu, například zanedbané poruchy v

Plíseň na okně
Plíseň na okně: Ilustrační obrázek

instalačních zařízeních, poruchy v izolaci, tepelné mosty a podobně.
Plísně jsou mimořádně odolné, a pokud se jednou objeví, těžko se jich lze zbavit. Jde o mikroskopické houby, které se rychle rozšiřují ve vlhkém prostředí. Jejich přirozeným biotopem je půdní prostředí. Ve vzduchu se za normálních podmínek vyskytují pouze ojediněle ve formě spór. Jsou schopny přežívat dlouhodobě i v extrémních podmínkách při teplotách od -80 ° C do +90 ° C, a to i v přítomnosti těžkých kovů a různých chemických látek.

Pozor na zdravotní rizika

Pokud se plíseň neodstraňuje, může se rozšířit až do obrovských rozměrů a na stěně se postupně vytvoří obrovské černé „mapy.“ Tehdy jsou plísně už i cítit – páchnou po houbách.

Plísně v určitém stádiu dozrají a následně uvolňují spóry do ovzduší, což s sebou nese zdravotní následky. Dýcháním spór v místnostech s napadenými povrchy plísní dochází zejména u dětí ke vzniku onemocnění dýchacích cest. Přímým kontaktem s plísněmi dochází k častým onemocněním kůže. Mohou vznikat ekzémy či plísně, které jsou ve většině případů chronické.

Kromě toho plísně prorůstají velmi hluboko do stavebních materiálů svými „kořeny“. Následkem je postupná ztráta kvality stavebního materiálu. Typickými projevy jsou například ztráta pevnosti a drobení materiálu či opadávající omítka,

Hubení: Plíseň je silný protivník

V současnosti existuje řada protiplísňových přípravků. Některé stačí nastříkat, některé třeba

Plíseň v koupelně
Ilustrační obrázek: Plíseň v koupelně

natřít, jiné nechat působit déle, aby se účinek projevil. Jsou jednoznačně jistou možností, jak zabránit rychlému rozšíření plísní.

Ani jeden ale nepředstavuje řešení k trvalému odstranění plísní. Všechny působí krátkodobě několik měsíců až půl roku. Po několika aplikacích se totiž stávají proti chemickým prostředkům imunní. Jediným prostředkem k odstranění plísní je zjistit příčinu a odstranit ji.

Větrat často a intenzivně

Větrání není sice žádná světová novinka, ale je nejúčinnější proti šíření plísní. Odborníci doporučují nechávat otevřené dveře mezi místnostmi, pokud je to možné. Vzduch může v bytě volně proudit. V opačném případě se prostory zapaří, okna se začnou rosit a objeví se plíseň. Nejlepší je větrat dvakrát za den alespoň patnáct minut.

Plastová okna by měla mít možnost otevření i do polohy větrání, to znamená otevření okna na minimální šířku, která stačí k tomu, aby měla vlhkost kam uniknout. U většiny plastových oken existuje rovněž přivětrávací systém, což umožňuje větrat i při zavřeném okně.

Kvalitním zateplením plísním předejdete

Druhá hlavní příčina vzniku plísní je poškození tepelných mostů. Přes ně se stěny stále ochlazují. Teplota na vnitřním povrchu stěny se sníží a dochází k riziku vzniku plísní.

Proti tomu je velmi účinné zateplení domu či bytu. Jde o nejradikálnější zásah proti plísním. Mnohé plísně totiž vznikají právě v důsledku poškození tepelných kanálů, těsnění a podobně.

Zateplení zároveň řeší zvýšení povrchové teploty, ale i problémy zatékání a snížení teplotního namáhání obvodové konstrukce v průběhu celého roku. Teprve když je dům kompletně zateplen, dá se hovořit i o snižování spotřeby energie a regulaci tepla. Pokud zateplíme pouze jednu stěnu zevnitř, nemá to žádný efekt, protože zvenčí se ochlazuje celé obvodové zdivo.

Jak se plísně rychle účinně zbavit?

Sanací plísní se zabývají specializované firmy, které nejenže podle rozboru určí druh plísně, ale provedou kompletní analýzu příčiny vzniku plísně až po návrh postupu úplné likvidace napadeného místy či objektu. Ideální je začít se sanací přes léto.

Pokud chceme odstranit již vzniklou plíseň, musíme dbát především na to, aby povrchy napadené plísní vyschly, a zabránit opakovanému zvlhnutí.

Plísně nikdy nesmíme stírat nebo vysávat! Spóry bychom tak ještě více rozšířili po celém příbytku. I kdybychom plísně setřeli, zanedlouho se na stejném místě vytvoří nové ložisko. Odstranění omítky až na zdivo na postižených místech může pomoci, ale nezaručuje, že se nevytvoří nové plísně. Stěnu je třeba natřít vápnem a použít co nejméně organických látek, neboť to je živná půda pro plísně. Po sanaci postižených míst je třeba v první řadě udržovat prostor suchý. To znamená větrat, nestavět na kritická místa nábytek, nebo jej alespoň umístit tak, aby rohy místností zůstaly volné.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář