S přípravou zahrádky na podzim začněte včas

S blížícím se podzimem přichází také nutnost pustit se do podzimních prací v zahradě tak, aby vše bylo připraveno na dobu zimního spánku a odpočinku a aby se vaše zahrada mohla na jaře rychle a bez problémů zazelenat a rozkvést. Práce na podzimní zahrádce je dost a určitě se vyplatí si ji naplánovat tak, abyste na nic nezapomněli a abyste si práci zjednodušili. Nejedná se pouze o zeleninové a květinové záhonky a okrasné rostliny, stromy a keře, ale také o kompost, zahradní vybavení a další náležitosti.

Rýč a hrábě v pohotovosti

Neustále je potřeba odstraňovat padající listí, takže hrábě budou patřit k nejčastěji používaným pomocníkům. Protože budete rušit některé záhonky a připravovat je na další období, budete potřebovat kvalitní rýč. Začněte se zeleninovými záhonky, ze kterých jste sklidili sezónní zeleninu, a pokračujte vyrytím kořenové zeleniny. Tu před dalšími úpravami nechte oschnout. Záhony pak zryjte a odstraňte i drobný plevel a výhonky. Rozhodli – li jste se některé druhy zeleniny jako je červená řepa, celer, mrkev, pórek a podobně ponechat v záhoně, zakryjte je chvojím nebo listím, abyste je ochránili před mrazem.

Rýč a lopata

Přesazujte a množte

Pozdní léto a podzimní čas jsou obdobím, kdy je vhodné začít s přesazováním rostlin a jejich dělením. Rozdělovat lze například rebarboru, libeček nebo zimní odrůdy cibule. Také trsy ozdobných trvalek lze oddělit a vysazovat na nová místa. Přesazování se v případě trvalek provádí po cca 5 letech, pokud je střed trsu slabší než okraj, je čas dělit či přesadit. K množení se vybírají zdravé starší rostliny, které jsou velmi dobře vyvinuté. Rozhodně se nepokoušejte přesazovat a množit rostliny napadené škůdci či chorobami, výsledek by nebyl uspokojivý. Při vyrývání matečních rostlin pracujte opatrně, abyste rostliny nepoškodili. Používejte rycí vidle, zahradnické lopatky a nůžky a ostrý nůž. Zvláštní pozornost věnujte kořenům, jejich poškození by pro rostlinu mohlo být osudové. Odstraňte plevel, suché stonky a listy a nové místo dobře připravte a pohnojte.

Na podzim pečujte i o trávník

Vaši péči ještě před příchodem zimy bude potřebovat i trávník. Poslední posekání, které budete provádět, by však mělo být šetrné, nesekejte trávu příliš nízko, aby trávník nevymrzl. V tomto období je potřeba trávník i ošetřit, především proti plísním. Chemickou ochranu aplikujte bezpečně s pomocí postřikovače. Protože trávníky mívají větší plochu, je vhodné použít zádový postřikovač a ulehčit si práci. Nezapomeňte ani na pohnojení a zajistěte si tak bohatý a zelený porost i pro příští rok. K hnojení je možno použít i prosátý kompost.

Využívejte připravený vyzrálý kompost

Záhony, stromky, keře i trávník můžete pohnojit chemickými hnojivy nebo jít přírodní cestou a využít hnůj či kompost, který jste na zahradě již dříve založili. Jen dejte pozor na to, aby váš kompost obsahoval pouze zelený nebo hnědý odpad – trávu, listí, hnůj a podobně. Rozhodně v něm nesmějí být rostliny nebo plody, které byly napadené chorobami nebo výkaly. Vyhněte se také listům z ořešáku, obsah škodlivých látek v nich je příliš vysoký. Kompostu zajistěte dostatečnou vlhkost a přístup vzduchu a nechte ho minimálně rok rozležet.

Kvalitní zemina a vyzrálý kompost

Zálivka a péče o vodu

Na podzim je pro vaši zahradu důležitá i zálivka. Zelené části rostlin odpařují vodu i v zimě, ovšem v té době je země zamrzlá a kořeny tak vodu nepřivádějí. Pravidelným a důkladným zaléváním se tak rostliny mohou na zimu připravit. Nezapomeňte ani na keře a mladší stromky, voda by jim v zimním období mohla chybět. Postarejte se i o kohoutky, hadice a sudy – vodu je třeba vylít či vypustit, aby v trubkách, hadicích či sudech nezamrzla a nepoškodila je. To platí i pro čerpadla a zavlažovací systémy.

Vysaďte a ošetřete ovocné stromky

Podzimní výsadba se týká i keřů, bobulovin, růží a samozřejmě také ovocných stromků. Začněte přípravou samotné jámy pro výsadbu, ta musí mít odpovídající hloubku a měli byste ji zavlažit. Pak doplňte kvalitní půdou, přidejte hnojivo a zasaďte. Po výsadbě je nutné pravidelně zalévat. Je vhodné stromky včas ošetřit a ochránit je před možnými chorobami. Postřik se provádí postřikovačem, ideální volbou je přenosný postřikovač. Postřik je možno omezit, jestliže jste si vybrali některou z rezistentních odrůd.

Nezapomeňte na cibuloviny a růže

Podzim je také dobou, kdy byste měli vysadit většinu cibulovin a patřičnou péči věnovat také růžím. Ty je potřeba sestříhat. Správně provedený sestřih umožní růžím dobře přezimovat. Nezastřihují se skalkové růže. Stromkové růže a růžové keře se stříhají za pátým až osmým očkem, ve směru ven od středu keře. Po sestřihu se k růžím přihrnuje zemina a zakrývají se chvojím, popřípadě se větvičky mohou obalovat prodyšnými geotextiliemi. Před mrazem je nutné ochránit i další rostliny, některé z nich je lepší umístit v bezmrazé místnosti.

Postříhávání růží


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář