Štípačky dřeva – připravte se na zimu

Dřevo je stále nejlevnějším palivem, není to ale bez práce. Štípačka dřeva je nepostradatelným pomocníkem pro každého, koho čeká zpracovávání velkého množství dříví, koho ruční štípání dříví nebaví. Pomůže i člověku, který z nějakého důvodu nemůže pracovat se sekyrou. Pokud kupujete dříví rovnou zpracované, možná budete překvapeni, kolik Vám může štípačka ušetřit nákladů.

O štípačkách obecně

U topení dřevem vyvstává pouze jeden problém, musíme jej zavčasu naskladnit dostatečné množství. To není lehká práce, ale vyplatí se. Navíc, jak už má lidstvo ve zvyku, i tuto nepříjemnou činnost máme dnes značně zjednodušenou.

Štípačky na dřevo jsou přístrojem, který za Vás naštípá kulatinu (dříví nařezané na špalky). Palivo pořízené tímto způsobem vyjde v konečném součtu asi polovinu nákladů a investice do štípačky se tak postupně vrací.

Druhy štípaček

Štípačka na dřevo
Vertikální štípačka

Přestože jde v podstatě o jednoduchá zařízení s jedinou funkcí, vyrábí se štípače dříví ve dvou variantách.

Horizontální × vertikální

Horizontální štípače (postavené na výšku) se hodí pro občasné zpracovávání menšího množství dřeva. Obvykle je seženete levněji než štípače vertikální. Nabídnou nižší hmotnost  snadnou manipulaci. Nevýhodou pro někoho může být nutnost neustálého zvedání kulatiny do větší výšky a stejně tak nutnost následného odklizení naštípaného materiálu.

Vertikální štípače se oproti tomu hodí na větší objemy. Díky tomu, že dřevo „odjíždí“ pryč, máte stále volnou pracovní plochu a naštípané palivo nemusíte v jednom kuse odklízet. Protože jsou tyto štípačky na dřevo postavené na šířku, pracovní plocha je umístěna mnohem níže a práce je mnohem pohodlnější.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář