Grilování představuje staletími osvědčený způsob přípravy pokrmů za pomoci sálavého horka. Tuto techniku znali již naši pravěcí předkové a s mírnými obměnami se těší velké oblibě až do dnešních dnů.
Ať už patříte mezi začátečníky nebo mezi pokročilé, pokusíme se vám nabídnout několik spolehlivých tipů pro příjemné letní grilování. Pokud hledáte kvalitní značku, která vám zaručí vysokou funkčnost a snadnou přípravu pokrmů, pak doporučujeme kvalitní gril Weber.
Grilování vyžaduje intenzivní horko
Ke grilování je zapotřebí dosáhnout vysokých teplot a následně je udržet po co nejdelší dobu. Pokud používáte klasický zahradní gril na dřevěné uhlí, pak je třeba palivo nejprve dostatečně rozžhavit, dokud se na něm nevytvoří souvislá vrstva bílého popela.
Jak vyřešit problém s podpalováním?
Častý problém, se kterým se setkáte u dřevěného uhlí i briket, souvisí s jejich obtížným podpalováním. Většinou se to řeší použitím nějakého chemického prostředku, jeho nepříjemné aroma vám ale někdy může trochu pokazit chuť na vaše grilované steaky či klobásky… Méně obvyklým, ale zato o poznání čistším řešením jsou tzv. startovací komínky.
Jak takový komín funguje? Velmi jednoduše! Jedná se o obyčejnou ocelovou nádobu ve tvaru úzkého válce, v jejíž dolní části jsou otevřené průduchy. Dno nádoby vystelete novinami, na které potom navršíte dřevěné uhlí či brikety. Tato jednoduchá konstrukce skvěle podporuje hoření – zhruba za 20 minut byste měli mít k dispozici rozžhavené uhlíky pokryté vrstvou bílého popela. Takto získaný materiál poté vysypete na gril a můžete se směle pustit do přípravy vašich steaků.
Výhody litinového roštu
Skvělým pomocníkem při grilování je také litinová mřížka. Její počáteční zahřívání sice může trvat o trochu delší dobu, následně však zajistí rovnoměrnou distribuci tepla do připravovaných pokrmů. Maso se díky tomu lépe „zatáhne“ a podrží si svoji přirozenou chuť. Kromě toho si můžete pořídit také souvislý litinový tál, který se skvěle hodí k přípravě sázených vajec, masových směsí nebo palačinek.