Jak pečovat o záclony (praní, sušení, žehlení)

Sněhobílé záclony by měly být samozřejmostí každého okna v domácnosti. Aby ale záclony vydržely dlouhé roky ve skvělé kondici, je nutné o ně náležitě pečovat. Jak na péči o záclony, si vysvětlíme v tomto článku.

Praní záclon

Jak často: Záclony pereme 1–2krát ročně

Jak často prát záclony? V každé místnosti byste měli své záclony vyprat alespoň jednou za rok. Nejčastěji se tak dělá před Vánoci nebo před Velikonoci při velkém domácím úklidu. Vypráním dostaneme ze záclony nanesený prach a další nečistoty.

V některých případech je ale lepší záclony prát častěji. Jde o místnosti, kde jsou záclony vystaveny náročnějším podmínkám:

  • Místnosti vytápěné WAW kamny
  • Kuchyň (kvůli mastnotě z vaření)
  • V kuřáckých místnostech
  • Okna situovaná do frekventované ulice
  • Další místnosti a lokality s vyšším znečištěním vzduchu

Jak prát záclony?

Nejlepším způsobem praní je v případě záclon praní ruční. Bohužel ne každý má čas a nervy trávit půl dne mácháním záclon, zejména ne, pokud má oken opravdu hodně. V případě ručního praní složíme záclonu do nádoby či vany s teplou vodou (asi 30 až 40 stupňů), přidáme prací prostředek a opatrně ručně promneme. Pokud se voda výrazně zakalí, vyměníme ji a postup opakujeme, dokud není voda po praní čistá. Následně ještě propláchneme vodou studenou, poté záclonu vyndáme a opatrně zbavíme přebytečné vody. Záclonu nikdy ručně násilím neždímeme.

Záclonu byste měli prát v pracím sáčku. Omezíte tak riziko, že se záclona v pračce zachytí a poškodí. Přesto nezapomeňte sundat všechny netextilní části záclony (háčky, žabky…), které spolu se záclonou do pračky rozhodně nepatří.

Pračku vždy naplníme maximálně z poloviny a záclonu pereme na šetrný program (opět maximálně 40 °C). Na čistě bílé záclony můžete použít prostředek na bílé prádlo, záclony s barevnými ornamenty doplňte prostředkem na barevné. Další prostředky (např. aviváž, bělicí prostředky) obvykle nejsou nutné.

Na závěr praní záclonu jen krátce odstředíme na nejnižší možné otáčky (400 či 600 dle možností pračky), abychom se zbavili přebytečné vody, ale záclona byla ještě vlhká.

Tip: Další uživatelské rady spojené nejen s praním najdete na diskuzním portálu Zodpovime.cz.

Jak sušit záclony po vyprání

Vypranou záclonu doporučujeme vždy sušit zavěšenou, ušetříte si tím spoustu práce a nervů. Nejlepší je vlhkou záclonu hned pověsit na okno. Díky váze vody se záclona vypne a na okně doschne krásně rovná bez nutnosti žehlení.

Jak žehlit záclony

Pokud záclony přesto chcete nebo musíte přežehlit, doporučujeme opět na co nejnižší teplotu žehličky, což platí zejména pro polyesterové záclony. Bavlněné záclony žehlíme asi na 100 stupňů, ideálně přes kus jiné látky.

Kromě toho je možné využít parní generátor, díky kterému lze záclony žehlit i vertikálně již zavěšené na garnýži. Jedná se o nejlepší způsob žehlení záclony, který bude často nezbytné použít pro záclony voálové či špagetové.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář