Zaměřeno na ubrusy: Nejedná se o přežitek

Odkud se ubrus vzal a proč jej vlastně používáme? Dnes vám na tuto otázku odpovíme. Současný styl bytového textilu je úplně jiný, než býval, přestože plní stejnou funkci.

Jak šel čas – ubrusy před stovkami let

Pokrývka stolu měnila svou podobu podle doby a společenského postavení majitelů. Staří Římané jedli často vleže, jídlo si brali z malého stolku bez ubrusu, jen kouskem látky otírali jeho desku. Na starých obrazech vidíme hostiny, kde stolovníci z řad středověké šlechty sedí u stolu pokrytého jen pásem hladkého plátna. V době baroka a vzestupu měšťanstva bývaly na stole již zdobnější kousky textilu. Orientální přehozy a koberce se před potřísněním chránily bílým lněným plátnem.

Současný trend ubrusů je však již zaměřen na praktickou stránku. Textilní materiál má co nejvíce odpuzovat skvrny a špínu a údržba má probíhat s co nejmenší námahou. Velmi oblíbené jsou ubrusy s teflonovou úpravou, kde se skvrny od vína, limonády, kávy, horké čokolády, kečupu nebo hořčice nevsáknou do ubrusu, ale snadno je lze odsát ubrouskem.

Ubrusy v restauraci
Ubrusy v luxusní restauraci

Za pár vteřin po zašpinění skvrna bezezbytku zmizí a ubrus je opět čistý a suchý.

Která barva ubrusu je vhodná

Celkový styl a dojem stolu pokrytého ubrusem ovlivňuje především barva. Jednotlivé tóny mají být barevně sladěny, ať už „tón v tónu“, nebo kontrastně, pestře – podle toho, na jakou příležitost stůl chystáme. Jemné a harmonické odstíny působí tlumeně, konzervativně až decentně. Naopak živé, odvážné kombinace stůl rozjasní do veselé svěžesti. Pestré vzory jsou zajímavé, ale brzy se „okoukají“ a výsledný efekt nemusí vyznít právě nejlépe.

V poslední době se uplatňuje dvouvrstvé prostírání, kdy na spodní jednoduchý ubrus položíme menší dekorativní (tzv. napron) nebo středem stolu vedeme jen úzký pruh barevné látky v jasných barvách, nebo naopak tlumených tónech bílé či šedé.

Domácí atmosféru může ubrus ovlivnit

Veselé pestré stolování můžeme dosáhnout použitím různých barev a vzorů, které vytvářejí vzájemný souzvuk. Vhodně ho doplňují různobarevné svíčky a květiny. Neměli bychom však zapomenout, že stůl je součástí interiéru, proto by barvy a vzory tkanin na stole měly ladit s barvami, které dominují v interiéru.

Minimalismus – ubrusy současnosti

Jednoduchost až minimalismus – to jsou stále aktuální moderní trendy. Střídmý styl však působí trochu studeně, a tak temperament pestrého textilu na stole střídají jiné zajímavé detaily. Látkové prostírání nahradí kamenné desky, korkové či bambusové podložky pod talíře. Stůl bez ubrusu doplníme vázou se snítkou bambusu, svíčkami či hladkou miskou s kamínky. Pokud jsou vizuální podněty dostatečné, pestrobarevný ubrus je zbytečný a stolování i bez něj zdaleka nebude nudné.

Romantický styl

Barevnost ubrusu podléhá celkovému stylu zařízení bytu, je decentní, naproti tomu vynikne množství tvarů a vzorů. Romantický styl podtrhnou vzory s jemnými kvítky či růžemi, kovové doplňky a přírodní materiály. Výsledný dojem umocní i decentní tlumené osvětlení, které můžeme vyčarovat pomocí svíček v pěkných svícnech.

Klasika a ubrusy pro slavnostní příležitost

Pro běžné stolování je vhodná klasika – bavlněný ubrus v režném odstínu, jemná kostka či jednobarevný, doplněný o kontrastní prostírky kulatého či oválného tvaru. Tradiční bílý damaškový ubrus je spíše pro slavnostnější příležitosti, stejně jako rodinné skvosty v podobě vyšívaného či krajkového ubrusu. K ubrusu patří plátěné ubrousky. Pěkně vypadají, pokud jsou ze stejného materiálu a se stejným dekorem. Pokud ne, vystačíme si s čistě bílými.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

  1. Přijde mi, že doba ubrusy se opět vrátila. Pokud doma nemáte krásný dubový stůl bez poskvrnky můžete domov zútulnit decentním ubrusem a to i na konferenčním stole ( ano ani to není dnes již designovým prohřeškem). Více než ubrusy s volně puštěnými konci ale bodují ubrusy bud se staženými konci k nožkám stolu nebo volnějším nařasením na konci.

    Reagovat

Přidejte komentář