Výběr kliky od píky: 7 věcí, které byste měli vědět

V minulých článcích jsme si již detailně popsali různé vlastnosti, které očekáváme od dveřního kování. V dnešním článku vynecháme podrobnosti, sestavili jsme univerzální návod. Po pročtení těchto 7 bodů získáte jistotu, že vyberete do svých místností ty nejlepší možné kliky. Začínáme…

  1. Druh kování: Rozetové vs. Štítové?
  2. Kliky ke dveřím můžeme rozdělit do dvou základních skupin dle konstrukce, starším druhem je kování štítové, za moderní variantu považujeme kování rozetové. Výběr konkrétního typu bude záviset na dvou hlavních kritériích: Cena, umístění (designové požadavky).

    Štítové vs. rozetové kování

    Obecně bývá levnější kování štítové. Je to dáno jednodušší konstrukcí, klika však zpravidla nedosahuje bytelnosti rozetového kování. Chcete-li ušetřit, vsaďte na kování štítové. Je-li však klika určena na frekventované místo, kde bude denně namáhána, zvažte investici do kvality v podobě kování rozetového.

    Druhým faktorem je umístění. Do starších staveb zkrátka historicky patří kování štítové, na chalupy, chaty a podobně tak zkrátka často vůbec nepřichází rozety v úvahu a výběr je od začátku omezen na dveřní kování štítové.

  3. Design: Funkčnost, vzhled, materiál
  4. Následně se soustředíme na materiál. Opět hraje roli nejen vzhled, ale i cena. Dáváte-li přednost kovovému vzhledu, na pohled velmi podobné si budou kliky hliníkové a nerezové. Jejich odolnost a další vlastnosti (viz bod 7) se však již mohou značně odlišovat.

    Materiál kliky

    Vybírat můžete i z klik mosazných, kovaných, či třeba plastových, či v designu imitace dřeva. Při výběru si určete, jakou roli pro vás hraje konkrétní materiál, jakou cena a jakou provedení detailů. Optimální volbou bude průnik těchto třech kritérií.

  5. Pozor na přesné rozměry!
  6. Výběr kliky není vždy jednoduchý ani z hlediska jejích rozměrů. Důležitým údajem bude – u štítového kování – délka rozteče (vzdálenost od středu kliky do středu otáčení vložky). U rozetového kování lze vše přizpůsobit danému typu dveří a rozteč není potřeb a řešit.

    Schéma rozteče

    Dále si překontrolujte tloušťku dveří, mohlo by se stát, že dveře budou pro kliku příliš úzké a opačně a museli byste si s prodejcem domluvit výměnu jednoho, či druhého.

  7. Provedení kliky (WC, PZ, BB)
  8. Potřebujete kliku, která se dá otevřít jen z jedné strany? Potřebujete kliku na WC s „knoflíkovým“ zámkem? I to jsou důležité faktory, které je potřeba před nákupem promyslet. Připravte se a prodejce vás s touto otázkou nemůže překvapit. :)

    Rozlišujeme tři typy zámků: BB set, PZ set a WC set.

    Dále pak různá provedení kliky: Klika – klika, či klika – koule / madlo. A roli bude hrát i orientace dveří (pravé / levé).

  9. Musí být klika ochránit před zloději?
  10. Rozlišujeme 4 stupně bezpečnosti kování. Jejich volba opět závisí na umístění kliky, případně na tom, co vlastně dveře „chrání“. Dveřní kování nižší bezpečnosti tak použijeme do běžného pokoje v interiéru, vyšší pak na dveře vchodové, či do kolárny, sklepů s cennostmi a podobně.

    Pyramida bezpečnosti

    Kritéria bezpečnosti jsou standardizována a prodejce tak přesně ví, která klika co splňuje. Dle toho můžete si se svou pojišťovnou nastavit, do jaké výše je ochotna pojistit majetek za danými dveřmi. Nepodceňte proto tento faktor pro bezpečnostní kování!

  11. Sladění vzhledu se zbytkem místnosti
  12. Neberte ohled pouze na kliku, ale na místnost jako celek. Slaďte kliky dveří s kliky na oknech, s garnýžemi, ale i s barvou zdí, nábytku, stojanu lampy a podobně.

    Design místnosti totiž ve výsledku musí působit sehraně a harmonicky, nikoli rozbitě na množství nesourodých doplňků.

  13. „Pocit“ z kliky

Někdy nestačí si „strojově“ sepsat požadavky a kliku vybrat podle toho, která jim nejvíce vyhovuje. Zajděte si kliku osobně vyzkoušet do kamenné prodejny a rozhodněte se také dle vlastního pocitu. Může se stát, že vám „na papíře“ vyhovuje hliníková klika, ale v ruce vám pak bude připadat podivně chatrně. Nerezová klika zkrátka působí tak nějak věrohodněji. Získáváte pocit, že bude úplně stejně fungovat i za 10 let.

Každý mám jiné vnímání a osobní výběr může být pro mnoho uživatelů stěžejním prvkem k finálnímu rozhodnutí. Na druhou stranu, pokud chcete ušetřit, osobní vyzkoušení vás často zláká k dražší a na pocit kvalitnější variantě, než jste původně zamýšleli. :)


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář