Zima udeřila: Čas zapálit oheň v krbu

Zima nemusí být jen čekáním na jaro, využijte příležitosti, které vám chladná odpoledne nabízí. Jak proměnit dlouhé zimní večery v příjemné rodinné chvilky? Povíme si v dnešním článku.

Začalo to ohněm… A hledáním lepšího

Člověk zkrotil oheň již před statisíci roky… A zatímco po tisíce let zdokonaloval pouze způsob, jakým o něj pečoval, pouze v posledních staletích a dekádách začal hledat alternativy, a to v nejrůznějších směrech.

Obývák krbové vybavení

Jednalo se o změnu paliva – uhlí, plyn, zelená energie, tepelná čerpadla – i způsobu distribuce, teplo je distribuováno z kotle v suterénu, či dokonce městské teplárny. Neohříváme se přímým kontaktem s ohněm. Přestože jsou tyto systémy bezpochyby mnohem efektivnější, ekologičtější, levnější, nezanesou celý dům sazemi a podobně, chybí jim jedna vlastnost… Schopnost navnadit atmosféru, jako to dokáže jen oheň.

V posledních letech se tak i do České republiky dostává trend krbů v prostorách obývacího pokoje. Oheň zde už primárně neplní funkci vytápěcí, ale dekorativní. Pomáhá učinit zimní večery příjemnější, veselejší, zkrátka navodit tu správnou atmosféru.

Správná výbava: Od sekání dříví po úklid popela

Často se stává, že i když se rodina rozhodne pro instalaci krbu, či krbových kamen, nakonec oheň rozdělává jen zřídka. Problémem je obvykle přílišná náročnost, která však plyne z neznalosti příslušenství, které umí vše velmi zpříjemnit.

Skladování paliva

Vše začíná již skladováním dřeva. Pokud jej máte naházené nahromadě – „ideálně“ pak ještě někde na trávě – asi se vám s ním moc topit chtít nebude. Raději si vyrobte, či pořiďte regál na dřevo, který zaručí, že palivo vždy bude o několik centimetrů nad zemí, bude čisté a suché.

Dřevníky

Zpracování paliva

Ať už dřevo máte z vlastního lesíka, nebo kupované, před samotným nošením do krbu bude nutné jej naštípat pomocí sekery. Před rozděláním ohně bude nutné vyrobit tenké třísky, větší polena později zase zaručí, že oheň déle vydrží a nebudete tak muset neustále chodit pro nové koše dříví.

Přenášení paliva

Někdo má to štěstí, že má ke dřevu přístup skrz dům. Jiní musí běhat ke dřevníku v mrazech skrz závěje. Následně popadne několik polen, umaže se od smoly a roznese nepořádek po chodbě a obýváku. Pořiďte si raději kvalitní koš na dřevo, do kterého vyskládáte dostatek dříví na více než jeden večer a následně již přikládáte po jednotlivých polenech přesně dle potřeby.

Koše už nejsou jen proutěné, existují kované, skleněné, či dokonce čalouněné. Hodí se tak i do moderních interiérů.

Kožený koš na dřevo

Rozdělávání ohně

A jak rozdělat oheň? Pro někoho hrůzná představa, na kterou by nejraději vzal kanystr s benzínem, pro jiného to nejkrásnější na celém krbu.

Pokud patříte mezi vyznavače této procedury, jistě bude nejspokojenější s metodou „postaru“. Sekyrou si vyrobíte drobné třísky, a tenká polínka, vše vyskládáte s trochou novin do úhledného komínku. Vezmete krbové zápalky a budete plní napětí sledovat, zda byla práce kvalitní, nebo vše budete muset předělat. :)

Úklid ohniště

A přichází řada na úklid. Máte-li kvalitní dřevo, vše jste si dost usnadnili. Napáchá totiž mnohem méně nepořádku. S popelem pomohou speciální vysavače, které si poradí i se žhavými uhlíky a na dvířka poslouží k tomu určená leštěnka.

Pak už jen dekorativně vložíme několik polínek a budeme se těšit na další večer… Anebo sezónu. :)


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář