Zemní vruty ukotví cokoli

Plánujete na zahradě stavební úpravy a bojíte se, že terénními pracemi ji zničíte? Máme pro Vás řešení v podobě zemních vrutů, technologii, díky které snadno upevníte množství staveb, aniž byste museli kopat betonové základy.

Co to je zemní vrut

Velmi zjednodušeně by se zemní vrut dal přirovnat ke klasické hmoždince, slouží ale k ukotvení lehkých – nejčastěji dřevěných – staveb, u kterých dokážou plnohodnotně nahradit základy. Pozinkovaný vrut (nerezne) se zavrtá téměř celý do země a na něm je poté vybudována konstrukce stavby. Vrut se ukotvuje pomocí ručního vrtáku nebo speciální vrtačky kolmo do podkladu, zeminy, betonu, asfaltu nebo kamene.

Co lze vrutem upevnit

Typickou stavbou, která se typicky staví na zemní vruty je zahradní pergola. Výhodou je, že se dřevené trámy nedotýkají zeminy a prodlouží se tak jeho životnost. Ukotvit lze i přístřešek pro automobil, altán, plot nebo jednoduše slunečník. Setkat se s tímto řešením můžeme i na dětských hřištích u prolézaček, v parku a městech u informačních map a cedulí. To jen potvrzuje, že se jedná o levné, jednoduché a přitom kvalitní prověřené řešení.

Šetří čas i peníze

S využitím zemních vrutů ušetříte nejen na materiálu – žádný beton, úsporu nabízí vruty i časovou díky své rychlé instalaci. Při uchycování do zeminy to zvládnete s trochou cviku sami. V případě slunečníků nebo sušáků na prádlo se dokonce nabízí ještě výhodnější alternativa v podobně zatloukacího trnu. Výhodou je i nulový odpad a odvážení přebytečné zeminy.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

5 Comments - Napsat komentář

  1. Pěkný článek. Zajímalo by mne jaká tak největší stavba by se na takových vrutech dala postavit. Někde na tom prý stavějí i baráky – tak jsem si schálně zkusil představit kamenný hrad – který stojí na vrutech :)
    Betonování je na pendrek

    Reagovat
    1. Dobrý den,

      záleží na druhu a velikosti vrutu, obvykle má jeden kus nosnost přes 3 tuny.

      Máte-li zájem, zašlete nám fotografie své stavby a pochlubte se našim čtenářům. Rádi je i s případným komentářem ke stavbě zveřejníme.

      Lukáš Jirsa

      Reagovat
      1. Právě že já ještě postaveno nemám, nacházím se ve fázi vybírání a promýlšení nejlešpího výrobce a dodavatele. Ale ten Karlštejn na vrutech mi pořád straší v hlavě, když už mě napadal taková hloupost tak si snad na zahradu pořídím aspoň sádrový :)

        Reagovat
        1. Nápad je to nepochybně zajímavý. :)

          Určitě víte, že vruty se typicky používají u dřevostaveb případně menších konstrukcí, které jsou svým charakterem dřevostavbě podobné.

          Ohledně toho kamenného hradu si tedy nejsem jistý, ale fantazii se v kutilství nikdy meze nekladou.

          Reagovat

Přidejte komentář