Dejte místnostem tvář: obklady do koupelen a kuchyní

Při renovování nebo zařizování nové kuchyně nebo koupelny jistě padne řeč na volbu obkladů. V dnešní době máme tolik možností, že je to bývá někdy až nadlidský úkol. V článku se pokusíme vnést do tohoto oboru pořádek a usnadnit Vám výběr.

Jak postupovat při výběru

Než začnete vybírat samotnou dlažbu, měli byste si ujasnit rozpočet. Vyhraďte si z něj částku, kterou jste ochotni do obkladů investovat. Zároveň změřte plochu, kterou chcete obložit. Cena za 1 m2 seModerní koupelna s obklady může pohybovat řádově v desítkách, ale i tisících korun. Zvolit musíte kompromis mezi kvalitou a cenou (do objednávky navíc zahrňte minimálně 10% spotřebu na odřezky).

Vždy je dobré se poradit s odborníkem v prodejně, konečné slovo ale nechte na sobě na partnerovi. Rozhodně nespoléhejte na pomoc od řemeslníka, který často bohužel spíše pozoruje, jak bude jeho práce náročná.

Inspiraci čerpejte nejen v časopisech a na internetu. Osobním výběrem zabráníte překvapení.
Možná nejdůležitější rada na závěr je, abyste nevybírali obklady ve stavebních řetězcích, ale raději se obrátili na specializovaná koupelnová a kuchyňská studia. Ta Vám nabídnou osobní přístup, proškolené prodavače a mnohdy dokonce i virtuální realizaci na počítači. Dlaždice nekupujete na jeden rok a šetřit na nich každou korunu se Vám může naopak časem vymstít.

Vlastnosti dlaždic

Glazované × neglazované

Glazované dlaždice mají, jednoduše řečeno, povrch pokrytý vrstvou skla, které dodává dlaždice určité vlastnosti (barva, lesk, odstín, tvrdost, nepropustnost). Při rozlomení dlaždice bude mít vnitřek střepu glazované dlaždice jinou barvu.

Otěruvzdornost

Určuje, jak je glazovaný povrch dlaždice odolný vůči mechanickému poškození při běžném používání (většinou chůze). Odolnost je rozlišována v pěti stupních I – V, čím vyšší hodnota, tím větší odolnost. Obklady do koupelny postačí stupně III případně II. Stupeň IV do chodeb a častěji využívaných místností. Dlaždice stupně V se využívají v hojně frekventovaných veřejných budovách.

Pórovité × kompaktní

Kuchyňské obklady

Podle množství pórů (nejsou okem viditelné) se určuje nasákavost dlaždice – dle toho, kolik vody póry nasají.

Barva střepu

Střepy můžou mít celou škálu barev. Obecně platí, že glazované dlaždice s bílým střepem bývají nejkvalitnější. Střepy se dají různě zabarvovat pigmentováním, to je důležité jen u neglazovaných dlaždic.

Rozměry a tvary

Dlaždice mají rozměrově 2×2 cm až 120 × 60 cm. Tloušťka se pohybuje od několika mm až po 2,5 cm. Existují i různé geometrické tvary, nejčastěji samozřejmě čtverec a obdélník.

Koupelnové obklady

V koupelně jsou klasikou keramické obkladačky. Jedná se o vnitřní prostory, takže obklady do koupelny nemusí být mrazuvzdorné.
Rozhodovat se proto musíte především dle rozměrů místnosti a designu dlaždic. Nebojte se velkých dlaždic ani do malé koupelny. Jinak se vzhledem k charakteru místnosti stačí zaměřit opravdu jen na vzhledovou a praktickou stránku. Vhodné jsou spíše hladké dlaždice snadné na čistění, spíše světlejší barvy bez příliš výrazných ornamentů. Populární jsou v koupelnách lesklé obklady.

Kuchyňské obklady

Zde jsou už možnosti mnohem širší, obklady do kuchyně mohou být ze dřeva, kamene, skla, levného linolea a samozřejmě obkladových dlaždic.
Podobně jako v koupelně nemusíte řešit mrazuvzdornost obkladaček, oproti tomu je zde možná ještě větší nárok na údržbu a na odolnost proti poškrábání (určuje otěruvzdornost). Proto jsou vhodné dlaždice s úzkými spárami. V kuchyni jsou populární spíše menší čtvercové dlaždice sytých barev.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

  1. Dobrý den,

    je pravdou, že keramické obklady jsou klasikou současnosti. Já jsem však při výběru sáhl po mramoru, který je sice luxusní, ale zároveň velmi praktický.

    Lukáš

    Reagovat

Přidejte komentář