Pěstovat celer v truhlíku? Jde to!

Ne každý si může dovolit bydlení v domečku s velkou zahradou, proto jsou v dnešní době šlechtěny druhy zeleniny, které jsou vhodné pro pěstování nejen na zahrádce, ale i na balkóně v truhlíku či květináčku.

Pěstitelé, kteří se o pěstování celeru v truhlíku již pokoušeli, jistě nezkoušeli pěstovat celer bulvový, nýbrž celer řapíkatý. I když se zdá, že se bulvové odrůdy nedají vypěstovat v květináči, není to vždy pravda. Stačí zvolit vhodnou odrůdu a větší pěstební nádobu. Samozřejmě nepočítejte s obřími bulvami, které se prodávají v supermarketech, ale s menšími.

Celer v květináči 1

Pokud vám bulvový celer bulvu nevytvoří, nemusíte hned rostliny vytrhávat a vyhazovat, hodí se zejména jako přírodní dochucovadlo polévek nebo jiných pokrmů. Pakliže chcete řapíkatý druh, ten se nejvíce hodí do zeleninových salátů nebo jen tak na svačinu.

A jak ho tedy pěstovat?

Existují tři druhy celerů a to bulvový, řapíkatý a listový. Listový druh v případě pěstování v truhlíku se zdá nejvhodnějším, ale skvělým tipem je použiti bulvového, a to protože i když celer bulvy nevytvoří, získáte bohatou nať, která je více či méně stejně aromatická jako u listových druhů.

Pokud si chcete zasadit pár rostlinek, je zbytečné pracně vysévat a několikrát pikýrovat malinké sazeničky. Ideální je zakoupit si v zahradnictví předpěstovanou sadbu, která stojí kolem pěti korun a získáte tak silnou rostlinu.

Pakliže si chcete předpěstovat vlastní sadbu, musíte drobná semínka celeru vysévat už v únoru a to na povrch výsevního substrátu. Krátce po vzejití malých rostlinek, semenáčky rozsaďte dál od sebe. Až sazeničky zesílí, rozsaďte každou zvlášť do květináčku. Kolem poloviny května vsadíme sazenice do truhlíků a umisťujeme ven na balkón.

Celer srdéčko 2

Sazeničky sázíme v dostatečné vzdálenosti od sebe a to podle druhu a předpokládaného vzrůstu dospělých rostlin. Sazenice bulvového celeru musí být zasazeny srdéčkem s listy nad substrátem, aby se vytvořily co nejvhodnější podmínky pro tvorbu bulvy. Celer potřebuje v období růstu mnoho vody a živin, proto dbáme na pravidelnou zálivku a hnojení určené pro kořenovou zeleninu.

Bohatý zdroj vitamínů a minerálů

Ať už konzumujete celer řapíkatý nebo bulvový, oba druhy mají vysoký obsah vitamínu A; v kořenech, tedy bulvách, se nachází vitamíny typu B, C a draslík, vápník, železo a mnoho dalších prvků. Mezi nesporné výhody konzumace celeru patří především jeho schopnost snižovat hladinu cholesterolu, snižovat krevní tlak a riziko rakoviny žaludku. Dále zlepšuje funkčnost ledvin a především pomáhá v boji s nadváhou, která je v dnešní době velkým problémem. Celer jako takový totiž dokáže snížit chuť k jídlu a to zejména na sladké a mastné jídlo, proto se doporučuje ho pravidelně konzumovat.

 Celery 3

Ideálním způsobem jak dostat celer do jídelníčku je ho rozmixovat nebo ho odšťavnit spolu s další zeleninou a ovocem. Tato volba je vhodná hlavně pro osoby, kterým celer vůbec nechutná, jelikož především kyseliny z citrusů dokážou chuť celeru částečně překrýt.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář