Máme za sebou článek o černém čaji. Dnes si povíme více informací o čaji zeleném, bílém a žlutém. Možná po jejich ochutnání objevíte jejich kouzlo a zajímavé chutě, možná také ne, a zůstanete věrni čaji černému.
Začínáme – Zelený čaj
Nejoblíbenější je zelený čaj především v Japonsku, Číně a Tchaj-wanu. Zelený čaj se vyrábí zajímavým způsobem. Po zavadnutí čajových lístků se prudkým sušením nebo napařením aktivují enzimy, které způsobí fermentaci polyfenolů. K samotné oxidaci avšak vůbec nedojde! Z toho důvodu se zelený čaj někdy také označuje jako čaj polofermentovaný. Výluh má světle zelenou nebo žlutavou barvu. Vůně zeleného čaje je jemná, někomu se může zdát nahořklá, jinému připomíná trávu či sušené seno. Nejproslulejší zemí na výrobu zeleného čaje je Čína. V některých jejích oblastech se čerstvě otrhané čajové lístky dávají několik minut na rozpálený železný pekáč, lístky rychle zežloutnou a později se ručně svinují a několikrát tepelně ošetří. Pokud si zelený čaj chcete správně připravit doma, nejideálnější teplota pro přípravu je 60 až 80 °C. Zelený čaj obsahuje jako čaj černý kofein, avšak v menším množství.
Zelený čaj je původní přírodní potravina a tak pomáhá předcházet oslabení imunitního systému, vysokému krevnímu tlaku a také příznivě působí na pleť. Zelený čaj obsahuje nejen vitamin C, ale i další flavonoidy. Vynikající a osvědčený je zelený čaj při chronické únavě. Nejen zelený čaj obsahuje uvolňující a povzbuzující látky, které umožňují požadované pohodové duševní rozpoložení například při duševní práci.
Jak jsme si řekli již výše, voda na přípravu zeleného čaje by neměla být převařená, ideální je tak teplota mezi 60 až 80 °C. Voda pro přípravu čaje by neměla být příliš tvrdá, opět platí doporučení, že nejvhodnější je voda neperlivá a balená. Na jeden šálek čaje dáváme jednu lžičku čaje a obecně platí, že při přípravě více šálků najednou dáváme do konvice jednu lžičku navíc. Čaj louhujeme po zalití asi 2 – 3 minuty a poté ho podáváme. Zelený čaj je ceněn čínskými předky jako léčivé tonikum už více než 5000 let, nechte jeho blahodárné účinky působit i na Vaše tělo.
Nejryzejší čaj – čaj bílý
Bílý čaj je ve své podstatě tím nejpřírodnějším čajem ze všech na zemi podávaných čajů. Zpracovává se z mladých nerozvinutých pupenů čajových lístků, které jsou ještě hojně pokryty bílými-stříbřitými chloupky. Čajovníky pro výrobu bílého čaje se pěstují ve stínu, aby se zabránilo tvorbě chlorofylu. Sběr pupenů probíhá v krátké době před příchodem období dešťů, pokud se tento vhodný termín pro sběh čaje nevystihne, pupeny se rozevřou a vlastnosti čajových lístků pro výrobu bílého čaje jsou ztraceny. Čajové lístky se sbírají ručně, poté se napařují a suší. Bílý čaj neprochází žádnou fermentací, a proto si uchovává své jedinečné přírodní a ryzí vlastnosti. Bílý čaj se rozděluje na pět základních druhů: Shou Mei – základní třída bílého čaje, Son Jiang – tradiční kvalitní druh bílého čaje, oblíbený a známý Darjeeling, který spadá do kategorie nejdražších čajů na světě kvůli své prvotřídní kvalitě, Bai Hao Yin Zhen – jinak také označován jako stříbrné jehličky a poslední Pai Mu Tan King, který je oblíbený pro svoji jemnou a plnou chuť. Bílý čaj má zlatavý nálev. V dřívějších dobách se označoval jako čaj císařů, protože byl tak vzácný, že si jej běžný člověk nemohl dovolit. Dnes se však dá kvalitní bílý čaj běžně sehnat v čajovnách. Bílý čaj má pozitivní účinky na boj s obezitou. Výtažky z bílého čaje v mnoha výzkumech dokázaly účinně oslabit vznik nové generace tukových buněk.
Vzácný žlutý čaj
Žlutý čaj je velmi vzácnou a drahou čínskou specialitou. Od objevení je přesný výrobní postup utajován, avšak je známo, že žlutý čaj neprochází fermentací podobně jako je tomu u čaje zeleného a bílého. Rozdíl je ale v sušení čajových lístků, které se suší pomalu a v silných vrstvách poměrně dlouhou dobu. Při sušení jsou lístky zakryty lněnou látkou, čímž žlutý čaj získává na své mimořádnosti. Nálev žlutého čaje má světlou zlato-žlutou barvu a velmi zajímavou chuť s medově nasládlým nádechem. U přípravy žlutého čaje platí stejné pravidlo jako u čaje zeleného. Teplota vody nesmí přesáhnout 80 °C. Čaj se louhuje 3 až 5 min. Žluté čaje jsou naprostou vzácnou lahůdkou pro všechny milovníky čaje.
Pití čaje má dlouholetou tradici. Černý čaj ochutnal snad každý, zelený určitě ¾ populace, bílý čaj možná polovina a žlutý čaj už jen hrstka těch pravých milovníků. Avšak v dnešní době se i tyto perly mezi čaji objevují v běžné prodejní síti a proto nám nestojí nic v cestě tyto čaje ochutnat.
Já miluji víceméně všechny čaje – zelené, černé, oolongy, Pu Erhy,… Ale v srdci mi uvízla Sencha, která je podle mě nejbožštější čaj.
Já mám nejraději zelený vietnamský, ale sechou taktéž nepohrdnu