Dokonalé dveře: Vybíráme dveřní kování

Mnoho času věnujeme výběru materiálu a designu dveří, na kliky se ale zapomíná. Zde nejde jen o vzhled, ale také o funkčnost. Na co vše se připravit, abyste kliky objednali správně? Poradíme vám v článku.

Základní rozlišení dle provedení

Rozetové kování

Rozetový systém v dnešních novostavbách jednoznačně dominuje – a to jak z hlediska praktického, tak estetického. Hovoří pro něj jak módní trend – designová variabilita je zde velmi široká – tak trendy kladoucí důraz na dlouhou životnost. Díky tzv. systému prošroubování mají tyto kliky velkou životnost při stálé kvalitě funkčnosti.

Rozetové kování

Rozetové kliky jsou vhodné do nových bytů a domů, které jsou postaveny či rekonstruovány v souladu s trendy 21. století. Vhodná je montáž do míst, kde je klika často namáhána.

Štítové kování

Klasické provedení kliky známé ze starších domů. Jedná se o jednodílné dveřní kování, s otvorem pro klíč ve spodní části. Nezbytností je správné naměření rozteče kliky (vzájemné vzdálenosti otvorů pro klíč a kliku). Systém uchycení pak má po letech tendenci ztrácet svou bytelnost.

Štítové kování

Kliky se štítovým kováním jsou obecně vhodnou volbou do starších zástaveb, kde zachovávají původní ráz architektury.

Klika, či knoflík?

Kliky z hlediska provedení můžeme rozlišit i dle způsobu otevírání: Klika – klika, knoflík – klika, madlo – klika. Volba závisí na požadované bezpečnosti a frekvenci otevírání. Zatímco běžné interiérové dveře budou zpravidla v provedení klika-klika, vchodové pořídíte spíše ve variantě klika – knoflík.

Materiál kování

Dalším rozdělením, které si přiblížíme, je z hlediska materiálu. Volba nevhodného materiálu může rapidně snížit životnost dveří a neplánovaně tak přiblížit rekonstrukci dveří.

Mezi levnější materiály patří hliník, který je však měkký a není vhodný do exteriérů. Tam volíme raději nerezové kliky, které i v interiéru působí honosněji – zaplatíte však vyšší částku.

Existují i další specifické materiály (např. bronz), které se podobně jako nerez mohou pochlubit dlouhou životností, designem se však nehodí do každé stavby.

Poměrně specifické je i kování na posuvné dveře, kde uplatníme provedení madlo – madlo.

„Pravé“ × „Levé“ dveře?

Zdánlivé začátečnickou chybou může být záměna orientace klik. Tento faktor musíte zohlednit např. při systému klika – knoflík, někdy na něm záleží ale i design běžného systému klika – klika.

Lépe problematiku přiblíží informační schéma.

Schéma orientace dveří

Zámkové sety: Jak se vyznat ve zkratkách

Při osobním výběru se může stát, že nebudete zcela rozumět slangovým výrazům, osvojte si proto základní zkratky:

  • BB: Otvor pro dozický klíč
  • PZ: Otvor pro vložkový (FAB) zámek
  • WC: „Bezklíčový“ zámek na toaletu

Zkratky - sety


Zde můžete mít reklamu trvale za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář