Elektrické zahradní sekačky: Co zvládnou a jakou vybrat?

Krásný a upravený trávník je základ. Takovému trávníku se daří, a hlavně hezky vypadá. Pro úpravu zelených ploch jsou ideální zahradní sekačky. Na trhu se objevuje mnoho typů, variant a značek. Redaktoři recenzního portálu Testado.cz porovnali a vybrali nejlepší elektrické zahradní sekačky, které stojí za to si pořídit. Kromě toho se článek věnuje základním informacím, jak vybrat sekačku. Nyní si o těchto strojích povíme něco bližšího. Léto je již za dveřmi a trávě se začíná po vydatných deštích dařit.

Elektrosekačky

Velikost sečené plochy

Pokud vybíráte ideální zahradní sekačku pro váš trávník, vůbec nejdůležitějším kritériem výběru je velikost sečené plochy. Pro velké lány se hodí benzinová sekačka s výkonným motorem, pro menší plochy jsou výhodnější elektrické zahradní sekačky. Taková plocha by neměla přesáhnout zhruba 750 m2. Pokud je ale váš trávník o něco větší, nic se neděje, a i tak můžete koupit stroj poháněný elektrickým proudem. Musíte akorát počítat s menší účinností a delším časem sečení.

Elektrická sekačka je skvělá zejména pro svoji nenáročnost. Její motor je prakticky bezúdržbový, funguje spolehlivě a ihned po zmáčknutí tlačítka a plynu. Ani po dosečení není vyloženě nutné o sekačku dále pečovat, což je velmi praktická vlastnost, kterou uživatelé prostě milují. S takovou sekačkou se také lépe a snadněji manipuluje. Slabší motor je lehčí a konstrukce převážně plastová. V neposlední řadě jsou výrazně levnější než jejich benzinoví konkurenti. Není ani divu, že jsou tyto varianty mezi zahradníky tolik populární.

Velikost nože a výbava

Čím větší záběr bude vaše sekačka mít, tím bude sečení trávy rychlejší. Pro menší plochy doporučujeme velikost záběru v rozmezí od 32 do 45 centimetrů. Pro plochy nad 1000 m2 jsou pak ideální nože od 45 a více centimetrů. Na vzrostlou trávu ale nejsou vhodné. Tam uplatníte křovinořezy. Před finální koupí nezapomínejte ani na další důležité parametry, jako je výbava a funkce sekačky.

V prvé řadě se podívejte na objem sběrného koše. Čím větší bude, tím méně musíte chodit obsah vyprazdňovat. Sběrné koše máme látkové nebo plastové, někdy existuje také kombinace obou těchto materiálů. Odborníci se ale stále neshodli na tom, která variant je nejlepší. Není ani na škodu se podívat, jakým způsobem funguje upínací mechanismus sběrného koše. U některých levnějších modelů se stává, že koš již po chvíli sečení začne vypadávat.

Elektrická zahradní sekačka

Neméně důležitou funkcí je centrální nastavení výšky sečení. S její pomocí nastavíte ideální výšku tak, aby byla sekačka schopna posíct daný druh trávy. Někdy může být tráva dost hustá, jindy třeba mokrá. Nejen pro tyto případy je skvělé nastavit vhodnou výšku sečení. Zvažte také pojezd, který vám výrazně usnadní námahu, zejména v kopcovitém nebo členitém terénu. Kvalitní sekačky pojezd většinou mají.

Nevýhody elektrických sekaček

Elektrické zahradní sekačky mají samozřejmě i své nevýhody. Mezi nejzásadnější patří slabší výkon, který se s benzinovými zahradními sekačkami nedá srovnávat. Logicky se tudíž hodí pro menší trávníky kolem domku nebo chalupy. Počítat musíte i s nutností permanentního připojení stroje k elektrické síti, což může být na některých místech velká přítěž. Stejně tak se je třeba chovat k elektrickým sekačkám ohleduplně, protože mají chatrnější šasi.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář