Fazol mnohokvětý neboli fazol šarlatový

Dřívější název fazolu mnohokvětého je fazol ohnivý (Phaseolus coccineus). Je však znám také pod názvem fazol šarlatový či fazol turecký nebo arabský. Jeho označení mnohokvětý je nejpřiléhavější, neboť jeho květy nemají pouze šarlatovou barvu.

Původ rostliny

Rostlina pochází z amerického kontinentu a Evropou se začala šířit až v polovině 17. století Kvetoucí fazolspolečně s fazolem obecným (Phaseolus vulgaris). Ten se běžně pěstuje jak v podobě keříčků, tak v popínavé formě.

Fazol mnohokvětý patří k oblíbeným pnoucím letničkám. Stejně jako na konzumaci se pěstují tyto liánovité bobovité rostliny z čeledi Fabaceae i pro dekoraci. Jedná se o levotočivé liány bez úponků dorůstající výšky až mezi 4 – 5 metry. Jsou velmi bohatě olistěné tmavozelenými trojčetnými listy.

Dekorativní prvek nepřinášejí jen rostliny samotné, které se pnou po oporách, ale i květy v řídkých hroznech v bílé, červené nebo červenohnědé barvě, ale i široké zelené, výjimečně žluté lusky, které rostliny ozdobí vždy koncem léta.

Výsev fazolu mnohokvětého

Velké pestře skvrnité fazole se v polovině května vysévají přímo na záhon, aby vzešly až po období pozdních mrazíků. Fazol mnohokvětý je chladuvzdornější i výnosnější než fazol keříčkový. Daří se mu proto i u nás, v chladnějších zeměpisných šířkách, kde plodí až do pozdního podzimu. Běžně si jej Vzrostlý fazollze i předpěstovat, a to v kelímcích například doma za oknem a po odeznění takzvaných „Zmrzlých mužů“ je vysadit do hnízd.

Plodem jsou dužnaté lusky dlouhé 20 – 30 cm. Jsou ploché, prohnuté, mají drsný povrch a výraznou špičku. Semena jsou ledvinovitého tvaru a podle barvy květů se v nich v luscích vyvíjejí i různobarevné plody ve zcela bílé nebo červenofialově mramorované, hnědě mramorované anebo žíhané verzi. Fazol mnohokvětý je cizosprašný, a tak v blízkosti těchto různobarevných forem samovolně vznikají pestří kříženci.

Využití fazolu

Jak bylo již zmíněno, fazol mnohokvětý vzhledem ke své mnohotvárnosti nachází uplatnění zejména jako okrasná rostlina hodící se na venkovní pergoly, treláže, dokáže se pnout po předpřipravených oporách, vytvoří optické předěly v zahradách anebo jej lze navíjet na provázky se středovým uchycením u kůlu, čímž vytvoří pyramidální konstrukci například uprostřed vaší zahrady.  Můžete jej však pěstovat i v nádobách na terasách a balkonech. Díky svému vzrůstu do výšky zabírá málo místa a přitom dokáže vytvořit doslova neprůhlednou kulisu.  Je dobré pamatovat na levotočivost rostlin hlavně při navádění výhonků na oporu. To se vždy musí provádět správně, a to proti směru hodinových ručiček.

Sklizená semena můžete nechat plně vyzrát na rostlině anebo spotřebovat ještě nedozrálé i s lusky k přípravě nejrůznějších pokrmů.  Náš sortiment uvádí pouze jednu odrůdu a tou je Bicolor, nezahrnuje žádnou odrůdu vysloveně zeleninovou. Semena po plném dozrání jsou jedněmi z nejvyhledávanějších suchých luštěnin vhodných k přípravě polévek, salátů i třeba fazolových  gulášů.


Přidejte komentář