Všichni se asi shodneme na tom, že grilované pokrmy skvěle chutnají. Jak je to ale s jejich zdravotní nezávadností? Měli bychom se obávat nežádoucích účinků tohoto způsobu přípravy pokrmů?
Máme pro vás dobrou zprávu, že grilování je rozhodně zdravější než běžné smažení! Pokud budete dodržovat několik jednoduchých pravidel, pak můžete zdravotním rizikům dokonce zcela předejít, ať už používáte klasický zahradní gril na dřevěné uhlí nebo plynový gril.
Grilování versus smažení
Grilování podstatně sníží obsah tuku v pokrmech. Během tepelné úpravy z potravin odkapává přebytečný tuk, a hotové pokrmy díky tomu obsahují méně kalorií. Působením sálavého horka navíc dochází k tomu, že se grilované maso „zatáhne“ do sebe, a zůstane proto déle šťavnaté. Nebude tedy potřeba přidávat olej či máslo jako při jiných typech vaření.
Tyto výhody zřetelně vyniknou ve srovnání se smažením, při kterém potraviny absorbují velké množství tuku. I kdyby tedy výchozí surovina nízký obsah tuku, stejně bude nakonec výsledkem velmi tučný pokrm. Kvůli extrémně vysokým teplotám, které vznikají na rozpáleném oleji, navíc ztrácejí některé potraviny svoji šťavnatost a přicházejí o cenné vitamíny.
Grilování lépe uchová vitamíny
Grilování představuje méně agresivní způsob tepelné úpravy, který lépe uchová původní nutriční hodnotu. Intenzivní sálavé horko v kombinaci s kratším časem přípravy pokrmů zajistí, že zůstanou zachovány některé životně důležité vitamíny. Především se jedná o thiamin (vitamín B1), zpomalující stárnutí organismu, a riboflavin (vitamín B2), který podporuje tvorbu červených krvinek a tělesný růst.
Nezapomeňte na marinádu!
Někdy se hovoří o možných karcinogenních účincích grilování. Těmto efektům můžete spolehlivě předejít, pokud potraviny naložíte do kořeněných marinád – výborně se v tomto směru osvědčí např. rozmarýn, česnek, bazalka, majoránka, oregano nebo olivový olej. Kyselé marinády zase dokážou zamezit vzniku škodlivých baktérií, jako jsou listérie.
To však zdaleka nejsou jediné důvody, proč se vyplatí marinovat. Pokud naložíte maso do marinády, tak dosáhnete jeho zjemnění a zároveň zabráníte vysoušení během grilování. Doba potřebná k marinování jednotlivých potravin se může značně lišit – může se pohybovat od jedné hodiny až po celý den. Určitě nic nebrání tomu, abyste si postupně vyzkoušeli různé recepty na grilování!