Jak připravit bojler na zimu: praktický průvodce pro všechny kutily

V zimních měsících je teplá sprcha odměnou, o kterou nechcete přijít. Pokud máte doma bojler, je na čase ho připravit na studené měsíce. Podívejte se na 5 kroků, díky nimž bude ohřívač vody ve výborné kondici. Bonusem navíc je také nižší spotřeba a spokojenější peněženka.

Jak připravit bojler na zimu
Zdroj: Dall-E 3

Bojler skvěle funguje celý rok, tak proč řešit údržbu právě nyní? Důvodů je hned několik. Zaprvé, během zimních měsíců spotřebováváme větší množství teplé vody, takže bojler musí pracovat více. Zadruhé, během roku se v něm hromadí nečistoty a usazeniny, které by mohly nadělat škodu zrovna ve chvíli, kdy ohřívač vody potřebujeme nejvíce. Jeho příprava na zimu je naštěstí jednoduchá.

1.  Zbavte bojler vodního kamene

Už jste někdy slyšeli jemný bzučivý zvuk, který se ozývá z bojleru, zatímco ohřívá vodu? Na vině může být vodní kámen. Usazeniny vodního kamene obalují topné těleso a snižují jeho schopnost efektivně ohřívat vodu. Bojler tak spotřebovává více energie, aby dosáhl požadované teploty. A kdo by chtěl v zimě platit víc za elektřinu, že?

Jak na odvápnění bojleru?

  1. Nejdřív bojler odpojte ze sítě – bezpečnost na prvním místě.
  2. Poté vypusťte vodu a připravte si odvápňovač (kyselina citronová nebo speciální odvápňovací přípravky).
  3. Bojler po vyčištění propláchněte.
  4. Nakonec ho napusťte a zapojte zpět do elektřiny.

Tip: Přinášíme návod, jak na správné vypuštění a zapojení bojleru.

2. Nastavte si termostat

Termostat se stará o to, aby voda měla vámi nastavenou teplotu. Pokud nefunguje správně, můžete skončit buď s ledovou vodou, nebo naopak s vodou tak horkou, že byste si s ní mohli vařit čaj.

Otestujte, zda funguje tak, jak má, a nastavte teplotu na 55–60 °C (ideální rozmezí pro zajištění teplé vody i úsporu energie). Nezapomínejte, že vyšší teplota znamená nejen dražší účty, ale také větší riziko tvorby vodního kamene.

Nastavení bojleru
Zdroj: Canva

3. Podívejte se na stav anody

Možná o ní slyšíte poprvé, ale anodová tyč je pro bojler nesmírně důležitá (obvykle je vyrobená z hořčíku nebo hliníku a najdete ji uvnitř nádoby). A její hlavní úkol? Zabránit korozi vnitřních stěn. Bojler neustále přichází do kontaktu s vodou, což přirozeně způsobuje oxidaci kovových částí. A právě zde nastupuje role anodové tyče. Časem se ale opotřebovává, čímž se snižuje její účinnost. Pokud je zrezivělá nebo téměř rozpuštěná, je na čase ji vyměnit (většinou každé 2 roky). Samotná výměna naštěstí není složitá a s vhodným nářadím ji zvládne každý domácí kutil.

4. Zateplete bojler

Víte, že bojler můžete také zateplit? Nejčastěji se používá PUR pěna, která nabízí vynikající tepelně izolační vlastnosti. Pomáhá udržet teplo uvnitř bojleru, a tím minimalizovat tepelné ztráty. Pro vás to znamená jediné: nižší náklady na vytápění.

Jak na izolaci bojleru?

  • Nejdřív bojler vypněte a zavřete přívod vody. Povrch by měl být čistý a suchý.
  • Následně PUR pěnu rovnoměrně naneste po celém obvodu bojleru (dodržte doporučenou tloušťku izolace).
  • Zkontrolujte, zda je celý bojler důkladně pokrytý izolační vrstvou. Pokud objevíte nerovnosti nebo mezery, opravte je přidáním další vrstvy pěny.
  • Nakonec pěnu nechte zaschnout a poté zkontrolujte, zda izolační vrstva nemá praskliny.
Izolace bojleru
Zdroj: Dall-E 3

5. Zkontrolujte tlak přívodního ventilu

Některé domácnosti mají problém s příliš vysokým tlakem vody. To pro bojler znamená nemalou potíž. Pokud je tlak příliš vysoký, může dojít k přetížení a nebezpečnému přetlaku. Nezapomínejte ventil pravidelně kontrolovat a v případě potřeby pročistit nebo rovnou vyměnit. Předejdete tím všemožným haváriím nebo únikům vody.

Tip: Pokud během kontroly objevíte opotřebované či nefungující součástky, v e-shopech snadno pořídíte náhradní díl na pár kliknutí. Topná tělesa, tepelné pojistky, anody, termostaty i nejrůznější ventily se tak dají jednoduše nahradit.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář