Jak správně umýt žaluzie

Čištění žaluzií je pracná činnost, která je však jednou za čas nezbytná. Jak žaluzie vyčistit co nejlépe, aniž bychom prach rozptýlili po celé místnosti a žaluzie byly přitom skutečně bez zrnka prachu? Přečtěte si naše tipy.

Jak umýt žaluzie

1)     S vysavačem máte jistotu

Pokud máte vysavač s nástavcem na čistění žaluzií (nebo klávesnice), rozhodně jej použijte. S vysavačem máte jistotu, že stíraný prach skončí tam, kde má. Mokrým hadrem totiž zpravidla nečistoty jen „rozmažete“ do žmolků, které na lamele zůstávají, suchým hadrem nebo statickou prachovkou pak velkou část prachu rozvíříte.

Vysavač oproti tomu funguje bez vlhčení a zvířený prach ihned vysaje. Díky speciálnímu nástavci můžete jet přímo po žaluzii a posbírat dokonale všechny nečistoty.

2)     Navlhčený hadřík

Pokud nemůžete použít vysavač, doporučujeme navlhčený hadr, avšak žaluzie byste s ním měli umýt vícekrát za sebou, zejména pokud jsou opravdu špinavé. Neměly by na nich zůstat žádné žmolky, které by se po uschnutí rozvířily.

Ideální je pečlivě otřít jednu lamelu po druhé, druhou možností je otočit žaluzie do svislé polohy a otřít je jako jednu velkou plochu odshora dolů. Pozor jen na to, abyste křehké lamely nepoškodily a abyste setřeli i překryté části lamel.

Pokud umýváte žaluzie v kuchyni, je vhodné do vody přidat i trochu odmašťovacího prostředku (např. saponát) nebo octa.

3)     Demontáž žaluzií

Další možností je kompletní demontáž žaluzií (která není složitá) a vložení lamel do sprchy nebo mísy s vodou. Zde je jen nutné dávat dobrý pozor, aby se žaluzie nepoškodily a ideálně opět ručně omýt každou lamelu.

Žaluzie

4)     Speciální „vychytávky“

Poslední způsob je spíše vylepšením těch předcházejících. Existují různé speciální kartáče na žaluzie, doporučuje se také čistit např. ve starších hadrových rukavicích a podobně. Vždy jen pamatujte na to, aby daný způsob mytí byl dostatečně účinný a nepoškodil přitom lamely.

Existují i parní čističe (typicky z teleshoppingu), je však otázka, zda už vás pak levněji nevyjdou služby úklidové firmy.

5)     Profesionální metody

Pokud chcete žaluzie vyčistit opravdu poctivě, můžete si najmout služby specializované firmy. Ta žaluzie demontujte a v ideálním případě umyje metodou použití ultrazvuku. Metoda je 100% účinná, avšak ve srovnání s mytím „po domácku“ mnohem nákladnější.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář