Jaro pomalu klepe na dveře. Jak vybrat kvalitní zahradní nábytek?

Pokud máte zahradu, jistě chcete trávit teplé měsíce na čerstvém vzduchu. K tomu je ovšem potřeba zahradní nábytek. A jelikož se blíží jaro, panuje ideální období pro jeho pořízení.

Zahradní nábytek

Zahradní nábytek musí být především kvalitní!

Zahradní nábytek, to jsou zejména židle, křesla a stoly, případně celé sety.  V současné době přitom můžete vybírat z nabídky, která je širší než kdy dříve. Při výběru sice hraje roli vizuální stránka, předně byste se ale měli zaměřit na kvalitu, neboť ve venkovním prostředí dlouhodobě „přežijí“ jen odolné kusy. Jistě, kvalita něco stojí, využijete-li však kupon na 4home či decoDoma, můžete zahradní nábytek nakoupit výhodněji. Předně je však třeba určit, jaký vlastně zvolit materiál.

Vhodný materiál pro zahradní nábytek

Projdete-li si nabídku jednotlivých obchodů, které se specializují na prodej zboží pro dům a zahradu, zjistíte, že zahradní nábytek může být vyroben z rozličných materiálů. Ačkoli široká nabídka dává možnost výběru, samotný nákup také poněkud znesnadňuje. Zaměřme se tedy na jednotlivé materiály a ve zkratce si k nim uveďme několik slov.

  • Zahradní nábytek ze dřeva. Tento materiál je široce oblíbený, neboť je přírodní i ekologický. Pokud budete vybírat nábytek na zahradu, dřevo by mělo být ošetřené (např. voskované či lakované). Přesto bývá poněkud náročné na údržbu (viz níže). Chcete-li stoly, křesla či židle, jež budou odolné proti plísním, hnilobě i rozmarům počasí, ideální je zvolit teak, tedy exotické dřevo, které pochází ze stromu teka obrovská rostoucím v jižní a jihovýchodní Asii. Vyniká totiž opravdu vysokou odolností.
  • Nábytek na zahradu z umělého ratanu. Ratan je liána, která opět roste v jihovýchodní Asii. Pro výrobu zahradního nábytku je ovšem používán především umělý ratan, jenž vyniká vysokou pružností, elegancí i odolností proti UV záření a špatnému počasí. Navíc bývá snadno udržovatelný, čímž se liší třeba od výše zmíněného dřeva. Při nákupu ratanového nábytku byste se ovšem měli zaměřit také na konstrukci, pro kterou bychom vám mohli doporučit především hliník.
  • Plastový zahradní nábytek. Produkty z tohoto materiály jsou rozmanitější, než by se mohlo zdát. Můžete si totiž pořídit plastový nábytek, který je lehký, takže se s ním snadno manipuluje, navíc nemá žádné nároky na údržbu a ani moc nestojí. Musíte ovšem počítat s tím, že mu nesvědčí extrémní teploty a může se poměrně jednoduše zničit. K dispozici však máte i masivnější plastový nábytek na zahradu, jenž disponuje vyšší odolností, a majitelé jej často umisťují k bazénům.
  • Zahradní nábytek z kovových materiálů. V tomto ohledu je často používán hliník, který snoubí pozitivní vlastnosti výše uvedených materiálů. Je lehký, stabilní, ale také odolný proti rozmarům počasí, zároveň nerezaví a potřeba není ani důkladná údržba. Zahradní nábytek z jiných kovů už bývá těžší a péče o něj musí být důkladnější, neboť existuje riziko zrezavění. Pokud si na druhou stranu pořídíte kovový nábytek s pozinkovanou vrstvou či jinou ochranou, proti korozi bude chráněn.

Jak o zahradní nábytek správně pečovat?

Záleží na materiálu. Teakový nábytek je kupříkladu vhodné napouštět speciálním olejem, zatímco u výrobků z borovice či smrku doporučujeme spíše tenkovrstvou lazuru. Nábytek z umělého ratanu či plastu postačí jednou za čas omýt teplou vodou a mycím prostředkem, který by ovšem neměl být příliš agresivní. Co se týče kovového nábytku, ten stačí omýt pouze vodou. A doplňme, že pokud bude z hliníku, anebo jej chrání zinková vrstva, nebudete ho muset ani v zimě uklízet.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář