Kompostér patří do každé zahrady

Potřebujete rychle a efektivně zpracovat odpad z vaší zahrady a kuchyně? Nechcete utrácet vysoké částky za kvalitní hnojiva? V takovém případě je pro vás ideálním řešením kompostér, který usnadní ekologickou likvidaci organických látek.

Není bioodpad jako bioodpad…

V zásadě existují dva druhy bioodpadu, který lze využít ke kompostování: „zelený“ a „hnědý“. Do první kategorie patří např. čerstvě posečená tráva, shnilá jablka nebo odpad z vaší kuchyně. Tyto materiály jsou bohaté na obsah dusíku.

Neméně důležitá je však také druhá kategorie, vyznačující se vysokým Kompostéry plastovéobsahem uhlíku, do které spadá např. suché listí, seno či sláma, ale také piliny, jemné kousky dřeva či drcená kúra. Klíč k vytvoření správného kompostu často spočívá právě v nalezení rovnováhy mezi „zelenými“ a „hnědými“ materiály.

Klasickým způsobem kompostování, se kterým se stále setkáme na mnoha zahradách, je volně uložená hromada kompostu. Nevýhodou však může být to, že proces rozkladu v takovém případě trvá delší dobu – někdy dokonce až roky. Hromadu proto bude potřeba občas přehazovat, aby byl zajištěn dostatečný přísun vzduchu. Nesprávná údržba může mít za následek vznik nepříjemného zápachu.

Ušetřete si práci s kompostéry

V poslední době získávají stále větší oblibu speciální nádoby či zařízení zvané kompostéry.  Nejčastěji se jedná o jednoduché dřevěné ohrádky z prken, mezi kterými se ponechávají pravidelné rozestupy pro odvětrávání.

Za příznivou cenu je můžete zakoupit v obchodech se zahradnickými potřebami, při troše zručnosti si je dokonce můžete vyrobit sami. Na větších zahradách se doporučuje mít k dispozici tři takovéto Vladeko kompostérykompostovací nádoby – první z nich slouží k intenzivnímu rozkladu bioodpadu, druhá ke zrání kompostu a třetí ke skladování již hotového kompostu.

Tyto nádoby samozřejmě nejsou jedinou variantou kompostérů. Nejrychlejším způsobem, jak získat kompost ve venkovních podmínkách, je použit otočný kompostér. Nádobu, která je zavěšená na kovové konstrukci, stačí příležitostně otočit kolem vlastní osy, a zralý kompost můžete mít k dispozici již za pouhé čtyři týdny.

Jde to i doma!

Představa rozkládajícího se kompostu ve vašem domě či bytě sice nemusí na první pohled působit příliš lákavě, v zásadě se však není čeho obávat. Nejjednodušším řešením jsou kompostovací sáčky, které umožňují odpařování vlhkosti a současně brání šíření zápachu. O trochu náročnější variantou jsou tzv. vermikompostéry – uzavřené nádoby, ve kterých se o veškerou práci postarají žížaly. Můžete si však pořídit také speciální elektrické mikrokompostárny, ve kterých je odpad automaticky promícháván a vystavován vysokým teplotám.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář