Krby a krbová kamna – přírodní teplo ve vašem domě

Oheň lidstvo doprovází od nepaměti. Pohled do ohniště mnohé téměř hypnotizuje, sálající teplo nás k němu přímo připoutá. Příjemnou atmosféru navazuje oheň v domácnostech i dnes, stále častěji si do obývacího pokoje pořizujeme krb či kamna.

Krb nebo krbová kamna?

Zásadní rozdíl, podle kterého odlišujeme krby a kamna, je v ohništi. Zatímco u krbů je oheň volně přístupný (otevřený), u krbových kamen je ukrytý za sklem. Obě řešení mají své klady a zápory, probereme si je detailněji. Dále se také dočtete o krbových vložkách, druzích vytápění, krbech s výměníkem a o mnohém dalším.

Krby a krbové vložky

Tradiční krby jsou atraktivní svým otevřeným plamenem, který se stane nedílnou součástí místnosti. Hlavním důvodem pořízení klasického krbu je tedy spíše dekorace a navození příjemné atmosféry, nikoli o hlavní zdroj vytápění. Jeho nevýhodou je nízká účinnost a vyšší náročnost na prostor, je totiž nutné minimalizovat kolem otevřeného ohniště riziko požáru.
Kompromisem mohou být krbové vložky, které dokážou zvýšit účinnost krbu až na 80 %. Vložky se musí obestavět, proto je lze vhodně zakomponovat do interiéru místnosti stejně jako krb. Nenabízí už ale otevřený oheň, ohniště bude ukryté za sklem, odpadá ale nebezpečí požáru od vylétávajících jisker.

Krbové vložky s výměníkem

Skvělou volbou mohou být krbové vložky s výměníkem, ty vytápí nejen místnost, ve které se nachází, ale díky výměníku umožňují rozvod tepla do ostatních prostor v bytě nebo domě. Cena takových vložek se pohybuje v desítkách tisíc korun.

Krbová vložka

Krbová kamna

Pokud nehledáte jen designové oživení vašeho pokoje, ale chcete ohně i ekonomicky a ekologicky využít k vytápění, skvělou volbou pro Vás mohou být krbová kamna. Ta vytápí s nejvyšší účinností, v menších stavbách se využívají i jako hlavní zdroj vytápění. Ideální jsou i na místa, kde prostorově nejde zabudovat krb nebo krbovou vložku. Častými stavbami s krbovými kamny jsou víkendové chalupy a chaty. Absolutně nejvhodnějším řešením jsou kamna s výměníkem, která se napojí na stávající topný systém v kombinaci s plynovým či jiným kotlem.

Krbová kamna

Konvekční × sálavé teplo

Existují dva základní druhy krbů a kamen. Nejde nám teď o vytápění pomocí výměníku, ale o přímé vytápění místnosti, ve kterém se krb nebo kamna nachází. Jak je patrné z nadpisu, existují tedy dva druhy přímého vytápění, konvenční a sálavé.

Konvekční vytápění

Klasické ohřívání vzduchu v místnosti přímo od ohně, kdy teplý vzduch stoupá vzhůru a chladnější klesá. Klady konvekce spočívají zejména v rychlosti vytopení místnosti. Nevýhodou ale zároveň je rychlé chladnutí místnosti, vysoký rozdíl mezi teplotou u stropu a u podlahy (zima na nohy) a problém mohou mít kvůli zvýšené prašnosti i alergici.

Sálavé vytápění

Způsob, který by se dal připodobnit Slunci. Teplo se uvolňuje v podobě elektromagnetického vlnění, které se šíří prostorem a je pohlceno předmětem, ten se následně zahřeje. Předměty pak rovnoměrně ohřívají teplotu v místnosti. Jedná se o přirozenější způsob přenosu tepla. Nedochází k vysušování vzduchu, nezvyšuje se prašnost, teplota s místnosti je rovnoměrná, spotřeba paliva je nižší a teplota v místnosti se snižuje po vyhasnutí mnohem pomaleji. Nevýhodou je pomalejší nástup ohřevu místnosti a vyšší pořizovací cena sálavých systémů.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář