Věděli jste, že výběr vhodného květináče pro vaše rostliny je neméně důležitý než volba správné zeminy? Kromě svého osobního vkusu byste měli brát v potaz také použitý materiál, velikost nebo tvar květináče – tyto vlastnosti totiž hrají zásadní roli při zavlažování vašich rostlin.
Materiály na výrobu květináčů
Květináče a truhlíky se vyrábějí z mnoha různých materiálů, jako jsou plast, terakota, keramika nebo dřevo. Pokusíme se vás krátce seznámit s jejich hlavními výhodami a nevýhodami.
Plastové a terakotové květináče
Plastové květináče jsou levné a praktické a jsou nabízeny v rozmanitých velikostech, tvarech a barvách. Nehodí se však příliš na místa, která jsou vystavena intenzivnímu slunečnímu záření. Zemina nacházející se při krajích květináče má totiž tendenci vysychat, a voda potom při zalévání stéká přímo do spodní části květináče – nedostane se tedy přímo ke kořenům.
Velké oblibě se těší terakotové květináče, vyrobené ze speciální keramiky. Vedle příjemného vzhledu umožňují také snadnou cirkulaci vody a vzduchu. Nevýhodou však mohou být jejich křehkost, vyšší hmotnost a také to, že skrze jejich póry snadno uniká vlhkost – počítejte proto s častějším zaléváním. Tento problém můžete částečně vyřešit zakoupením keramických květináčů s glazurou.
Není nad dřevo…
Úplně nejlepší volbu však mohou představovat dřevěné květináče, které se vyznačují atraktivním přírodním vzhledem a vysokou odolností proti poškození. Jejich velkou výhodou je to, že neabsorbují tolik horka, a můžete je proto bez obav používat jako truhlíky na okno. Rostliny pěstované v dřevěných květináčích se často těší lepší kondici, protože kořeny zůstávají relativně v chladu a mají zajištěný lepší přísun vzduchu.
Truhlíky však samozřejmě musejí být vyrobené ze dřeva, které dokáže odolávat vysoké vlhkosti – vhodným materiálem může být např. sekvoj, cedr nebo cypřiš. Můžete zvážit také použití chemického ošetření. Pokud nebudete v truhlících zrovna pěstovat zeleninu pro vlastní potřebu, pak by to nemělo představovat vážnější problém…
Dřevěné truhlíky na okno jistě oceníte při pěstování teplomilných květin, jako jsou např. muškáty. Pro tyto rostliny je typické, že umí dobře hospodařit s vodou a nemají rády přílišnou vlhkost. Skvělých výsledků můžete dosáhnout také s pomocí samozavlažovacích truhlíků, které dokážou zajistit přísun vody podle aktuální potřeby. Pokud by se vám na samozavlažovacích truhlících nezamlouval jejich vzhled, pak je můžete jednoduše vložit do elegantních dřevěných truhlíků.