Medvědí česnek je vytrvalá rostlina z čeledi amarylkovitých, jedna z prvních jarních bylin, které se hojně objevují na vlhčích, stinnějších stanovištích. Je nesmírně cenný z hlediska zdravotních účinků na lidský organismus. Medvědí česnek rovněž nachází bohaté využití v kuchyni.
Popis bylinky
Podobně jako klasický česnek, i jeho „medvědí příbuzný“ vyrůstá z podzemní cibule. Na rozdíl od kuchyňského česneku se však u toho medvědího sklízí nadzemní část rostliny, a sice čerstvé listy dorůstající až 20 cm výšky. Později česnek vykvétá charakteristickými lichookolíky bílé barvy, z nichž dozrávají tobolky. Působí velmi dekorativně a z toho důvodu bývá někdy pěstován i jako okrasná rostlina.
Pěstování a využití
Jedná se o velmi nenáročnou bylinku, která nevyžaduje žádné specifické podmínky. Bude ji vyhovovat zastíněné a vlhké stanoviště, jediné, na co je třeba si dát pozor, je dostatek vláhy. Lze jej snadno pěstovat i v květináči třeba na balkoně. Semena vyséváme na podzim a první výhonky vám udělají radost hned zkraje jara.
Sklízíme listy, které lze použít jako ozdobu na nejrůznější pokrmy, přidat je do salátů, pomazánek, polévek nebo k zeleninovým jídlům. Velmi oblíbené je v poslední době pesto z medvědího česneku (listy se utřou s olivovým olejem, špetkou soli a trochou drcených oříšků). Medvědí česnek ideálně konzervujeme mražením, sušený totiž ztrácí své aroma i některé účinné látky.
Léčivé účinky
Medvědí česnek raší jako jedna z vůbec prvních bylinek již na konci února a představuje doslova koncentrovanou energii jara a svěžesti. Dopřávat bychom si jej měli plnými doušky, poskytne totiž našemu tělu tolik potřebnou vzpruhu po dlouhém období chladných měsíců.
Čerstvé výhonky medvědího česneku obsahují množství zdraví prospěšných silic, fytoncidů, hořčin, vitaminů a dalších látek. Ty ve vzájemné kombinaci příznivě ovlivňují funkci trávicího systému, urychlují procesy hojení, celkově zklidňují organismus a mimo jiné působí proti parazitům. Konzumace medvědího česneku je dále doporučována osobám trpícím vysokým krevním tlakem nebo aterosklerózou.