Objevte bodovky: moderní a praktické osvětlení pomocí bodového světla

Každé osvětlení má své náležitosti a je specifické. Podobně je na tom také bodové osvětlení. Bodové světlo může být čistě praktické nebo naopak může vytvářet i dekorativní efekt. Využití bodových svítidel je do jisté míry až univerzální, možná právě proto jsou tolik oblíbeným řešením nejen v bytech a rodinných domech, ale také ve velké míře v komerčních prostorech.

Kam je bodové světlo vhodné umístit?

Protože využití bodového světla je opravdu všestranné, je vhodné takové osvětlení umístit bez problému například do obývacího pokoje, kuchyně, koupelny nebo třeba chodby. Takové široké využití má především díky svým výhodám, které jiný typ osvětlení nenabízí. Samozřejmě je ale potřeba rozdělit vestavné bodové světlo do sádrokartonu a jiná bodová světla, která se umísťují jako osvětlení na strop (lustr).

Oblíbeným a univerzální řešením je LED bodové světlo do sádrokartonu, tedy zcela zapuštěné bodové světlo do stropu. 

Instalaci bodového osvětlení nechte na oborníkovi

Samotnou instalaci nechte raději na odbornících, kteří v tom mají praxi. Bodové světlo do sádrokartonu se instaluje do stropů sádrokartonových konstrukcí. Už od počátku je potřeba dobře plánovat, pokud chcete vestavné bodové osvětlení. Musíte si promyslet rozestupy a umístění jednotlivých bodovek, vypočítat délku elektroinstalace i okruhy stmívačů. Stejně tak je plánování složitější, pokud počítáte například s rozdílnými barvami světla v různých místech osvětlení. To všechno jsou důvody, proč je lepší oslovit odborníky, pokud nemáte s instalací bodového osvětlení žádné zkušenosti.

Výhody bodového osvětlení


Bodová světla se nejčastěji používají, protože opticky zvětšují prostor. Nezasahují do prostoru jako jiné osvětlení, například závěsné lustry a díky tomu nedochází k optickému snížení stropů. Kromě optického zvětšení prostoru je další velkou výhodou rovnoměrné osvětlení, kterého je u jiných světelných zdrojů složitější dosáhnout.

  • opticky zvětšuje prostor
  • nenarušuje design
  • nabízí rovnoměrné osvětlení
  • vhodné jako centrální i sekundární dekorativní osvětlení

Nezapomeňte světlo dobře směrovat

Některá bodová světla je možné také směrovat, to je další velká výhoda. Můžete pomocí nich snadno nasvítit jen to opravdu důležité. Nasvětlení konkrétního bodu úzkým paprskem světla je oblíbené například u jídelního stolu, kde může u večeře vytvořit jedinečnou a romantickou atmosféru. Zvlášť efektivní je to například v kombinaci s možností stmívání. Využít tak můžete bodové světlo jako dekorativní osvětlení.

Má to i nějaké nevýhody?

Samozřejmě stejně jako jiná světla má také bodové osvětlení své nevýhody, není jich ale mnoho a především jde o složitější instalaci. Pokud ji ale necháte na odbornících, nemá bodové osvětlení téměř žádná negativa. Rozhodně byste ho ale neměli používat v ložnici, protože je poměrně ostré a mohlo by oslňovat, když ležíte v posteli.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář