Begónie – nádherné a nenáročné

Begónie patří mezi jedny z nejkrásnějších rostlin, které původně pocházejí z pralesů, ve kterých rostou v polostínu stromů jako jejich podrost. V současné době patří mezi jedny z nejžádanějších rostlin a to právem.

Begonie 1

Vybrat si můžete z řady kultivarů

Existuje množství odrůd a kultivarů těchto překrásných rostlin. Mezi nejzajímavější dnešní doby patří bezesporu begónie převislé, které jsou velice žádané právě pro svůj nezvyklý, ale atraktivní vzhled.

Dále známe druhy s drobnými a středními květy. Velkokvěté kultivary jsou taktéž velice poutavé a zajímavé a to nejen do velikosti svých květů, ale i do množství vyšlechtěných barev, ze kterých můžete vybírat.

Některé druhy se odlišují i zbarvením a tvarem svých listů. Můžete najít listy chlupaté, tužší, jemnější, pestřejšího zbarvení či tvarově odlišné.

Begonie 2

Celkově je na světě kolem tisíce druhů, a proto si každý nadšenec těchto krásek jistě vybere tu pravou pro svou zahradu. Vybírat můžete nejen v zahradnictvích, nákupních střediscích, ale i na internetu.

Péče o begónie v létě i přes zimu

Vypěstovat a starat se o tyto překrásné rostliny je opravdu jednoduché. Nejsou nikterak náročné na péči a stačí dodržovat pár základních zásad.

Nejdůležitější je dodržet správné stanoviště pro pěstování. Nejlépe vám begónie porostou v polostínu, jelikož díky svému původu nemají rády přímý celodenní úpal slunce. Dále je nutné zajistit pravidelnou závlahu a přihnojování.

Begonie 3

Nejčastěji se begónie pěstují z již zakoupených hlíz, jelikož je to snadnější než si ze semene předpěstovávat rostliny. Proto je to i vhodnější pro začátečníky, kteří s pěstováním nemají moc zkušeností.

Hlízy zasazujeme relativně mělce do humózního substrátu a dodržujeme pravidelnou zálivku. Dokud hlízy nenaraší, můžeme truhlík ponechat na tmavém místě, ale jakmile začnou rašit, je vhodné rostliny umístit na světlé stanoviště.

Pakliže zvolíte především velkokvěté formy begónií, zajistěte jim i dostatečně velkou pěstební nádobu s patřičnou opěrou, aby se vám truhlík později pod násadou květů a celkovou tíhou nepřevrátil.

Na konci letního období je zvláště vhodné omezit zálivku a přestat s přihnojováním. Rostliny se pomalu zatáhnou do hlíz a ty na podzim vyjměte a očistěte od zbylých stonků a substrátu. Pokud pěstujete jen pár rostlin, nemusíte volit složité formy uchovávání hlíz. Malé množství hlíz stačí zabalit buď do novinového papíru a umístit na chladné místo nebo je zahrabat do hoblin či písku a pravidelně je chodit kontrolovat, abyste zabránili případné plísni, která by se mohla rozšířit na další hlízy.

Škůdců se nebojte

Na škůdce nejsou begónie nikterak náchylné. Avšak mezi nejčastěji viděnými škůdci na těchto rostlinách patří třásněnky a roztoči. Je také vhodné zvláště na podzim snížit zálivku, aby v polostinném stanovišti díky nedostatku slunce nezačaly rostliny plesnivět a nepřispěly tak ke vzniku plísní.

Begonie 4

Při napadení škůdci je důležité zvolit vhodný postřik a ošetřit napadené rostliny. Pro výběr správného postřiku je nutné rozpoznat škůdce, abychom rostlině neuškodili, proto je vhodné se poradit s odborníkem. Pokud nikoho ve svém okolí neznáte, na internetu a v odborných knihách najdete množství ilustrovaných encyklopedií škůdců a jistě v nich rozpoznáte toho, který napadá právě vaši rostlinu.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář