Objevte kouzlo ratanového nábytku

Ratanový nábytek se, jak už název napovídá, vyrábí z ratanu. Už po staletí těší velké oblibě zejména díky přírodnímu vzhledu, velké škále využití a i díky určitému podtónu luxusu. O jeho vlastnostech a jeho využití si povíme více v článku.

Původ ratanu

Ratan se získává z ratanové palmy, (Calamus Rotang), která je často zaměňována s bambusem. Na rozdíl od bambusu ale není ratanová palma dutá a roste popínavě. Drtivou většinu jeho produkce pokrývá Indonésie a Malajsie, kde se nachází rozsáhle ratanové plantáže.
První využití ratanu se datuje až do dob starověkého Egypta, kde si výrobky z ratanu mohli dovolit jen nejbohatší obyvatelé a faraoni. Přestože pověst luxusního zboží ratanu zůstala, může si jej dnes dovolit prakticky každý běžný občan. Díky tomu zaznamenal ratan zejména v posledních letech obrovský rozmach.

Zpracování ratanu

Ratanový nábytekRatan se sklízí v době vzrůstu asi 17 až 20 metrů (dokáže dorůst ale i 150 metrů). Sklizeň probíhá ručně mačetami. V případě použití pro interiér se oloupe kůra ratanu. Pro venkovní použití ale se ale kůra neloupe a pomáhá chránit nábytek. Ručně probíhá většina úkonů jeho zpracování. Po sklizni přichází na řadu důkladné omytí a očištění. Poté se ratan několik dní dokonale vysouší, až je připraven ke zpracování. Na nábytek se spotřebuje přes dvě třetiny jeho produkce.

Druhy nábytku z ratanu

Díky dokonalé tvarovatelnosti ratanu se z něj dá vyrobit prakticky cokoli. Mezi klasické přestavitele ratanového nábytku patří zahradní nábytek a sedací soupravy.
K venkovnímu použití se používá nebroušený ratan, který je pouze ošetřen bezbarvým lakem. Nábytek je dostatečně odolný a vydrží i hrubější zacházení. Jako u každého nábytku se ale dá jeho životnost podle způsobu zacházení výrazně prodloužit, ale i zkrátit.
Ve vnitřních prostorách se setkáme s broušeným ratanem barveným v nejrůznějších odstínech. Z ratanu se dají vyrobit zrcadla, postele, botníky, věšáky, stínidla, truhly, skříně…

Údržba ratanu

Venkovní ratan se měl vyvarovat častým dešťům a následně prudkým teplotám. Při narušení laku by pak mohl ratan ztrácet pružnost a začal by praskat. Je proto dobré lakovanou vrstvu obnovovat.
Jinak ale ratanu stačí jak venku, tak vevnitř pouze prachovka a občasné otření navlhčeným hadrem.

Kdy a kde ratan koupit

Z ratanového nábytku se v dnešní době stalo poměrně jednoduše dostupné zboží. Je dobré počítat se sezónními výkyvy cen, kdy na jaře utratíte za ratanový nábytek více než zejména na podzim.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář