Palisandrové dřevo: Klenot v nábytkářství


V našich končinách se s exotickým dřevem příliš často nepotkáte. Pokud byste ale měli šanci si jej prohlédnout a osahat, určitě byste si jej zamilovali. Exotické dřevo v sobě totiž skrývá nejen nevšední půvab, ale také skvělé vlastnosti.

Masivní konferenční stůl z palisandru
Palisandrové dřevo a jeho výhody

Palisandr: Dřevo, které roste 200 let

Palisandr se získává ze stromu Dalbergie, který roste v Brazílii, Indii a v Africe. Dřevo získané z tohoto stromu je pokládáno za opravdu luxusní a poměrně i vzácné. Je to dáno především jeho specifickým vzhledem, jedinečnými vlastnostmi a náročností.

Strom Dalbergie roste totiž pomalu a trvá mu 100-200 let, než vyroste do stavu, kdy se může zpracovat na masivní nábytek. Dokonce i při zpracování vyžaduje speciální pozornost. Dřevo je tvrdé, odolné a špatně se ručně zpracovává. Příprava dřeva je proto náročnější a zdlouhavá. Výsledek ale stojí za to!

Jídelní stůl a židle z palisandru
Jídelní set pro 6 osob vyrobený z indického palisandru

Výhody palisandru

Palisandrové dřevo patří k nejtvrdším na světě. Má skvělé akustické vlastnosti, díky kterým se používá na výrobu těch nejlepších hudebních nástrojů, soch a luxusního nábytku. Pyšní se nádherným hnědočerveným odstínem s černým rýhováním a některé druhy stromů mohou mít i lehké fialové podtóny. Výhody palisandru v kostce:

  • Tvrdost – Dřevo se neohýbá ani neštěpí.
  • Odolnost – Odolává přirozeně vlhkosti, rozkladu i termitům.
  • Unikátnost – Každý kousek je svým způsobem unikát.
  • Barva – Hýří tmavě hnědou barvou s oranžovými, červenými nebo fialovými podtóny.
  • Akustika – Má skvělé akustické vlastnosti, proto je ideální na výrobu hudebních nástrojů.
Masivní konferenční stolek z palisandrového dřeva
Palisandrové dřevo se používá nejen na hudební nástroje, ale také k výrobě nábytku

Péče o palisandrové dřevo

Stejně jako jiné přírodní materiály i palisandrové dřevo potřebuje péči. Záleží však, jaký kus se k vám dostane. Zda čisté dřevo bez povrchové úpravy, nebo s úpravou (nejčastěji voskované).

  • Palisandrové dřevo bez povrchové úpravy se doporučuje ošetřit speciálním nátěrem, jinak by mohlo dřevo ztrácet barvu. Jako nátěr zvolte mořidlo či speciální impregnační sprej na tvrdá exotická dřeva. Sprej se vsákne do dřeva a ochrání povrch i barvu.
  • Voskované dřevo je potřeba jednou za čas opět ošetřit. Čím častěji nábytek používáte, tím častěji mu věnujte pozornost. Pro vosk se vydejte do specializovaných prodejen. Pokud nenajdete na první dobrou nic vyhovujícího, obraťte se na prodejce a nechte si poradit. Vosk poté naneste pomocí jemného hadříku na povrch a nechte chvíli působit. Poté hadříkem vytřete dosucha.

Běžná údržba palisandrového nábytku: Obvykle stačí jemným hadříkem setřít z povrchu prach či usazeniny. V případě většího znečištění použijte vždy speciální čistič na dřeva vhodný na vybraný typ povrchu (vosk, olej apod.).

Pokud se rozhodnete rozšířit svou sbírku o luxusní nábytek z palisandru, věřte, že ta investice za to stojí. V každém kousku masivního nábytku totiž můžete pozorovat desítky let života. Vydrží vám dlouhá léta a možná bude dělat radost i vašim potomkům.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář