Snižte množství prachu v domácnosti na minimum. Dáme vám pár praktických tipů, díky kterým už nebudete muset každý den létat s prachovkou po bytě. Vaše domácnost bude hned o něco čistější, svěží a bez alergenů.
1. Uklízejte „namokro“
Na utírání prachu si připravte savý mokrý hadřík. Na mokré tkanině ulpí i opravdu neposedné částice, které při suchém úklidu poletují všude okolo. To platí i při čištění podlahy. Zametání přijde vhod při rychlém úklidu, ale vede akorát k rozvíření prachu po místnosti. Doporučujeme tedy vytírání nebo vysávání (s vysavačem máte jistotu, že vám prach neuteče).
2. Udržujte bytový textil
Z hladkého povrchu prach snadno utřete, ale z textilu už je to větší oříšek. Záclony, závěsy, dekorační polštářky, přehozy, plachty, ubrusy, deky, podsedáky… na všem ulpívá prach. Pokaždé, když pak s textilem manipulujete, začne prach létat ve vzduchu a šířit se po domácnosti. Pravidelně proto textil vyklepávejte na čerstvém vzduchu, vysávejte a odnímatelné povlaky perte.
3. Méně větrejte
Jste zvyklí mít většinu dne otevřená okna? Velká část prachu a nečistot v domácnosti se k nám dostane právě zvenčí – na oblečení, obuvi nebo skrze okno. Větrejte proto jen v určitých fázích dne. Ideálně v časech, kdy není největší dopravní špička a když venku nefouká silný vítr.
4. Odstraňte zbytečné koberce
Koberce jsou příjemné, měkké a hřejivé, bohužel jsou to také skvělé lapače prachu. Proto se musí pravidelně vysávat a čistit. Jejich údržba ovšem vyžaduje trochu více práce v porovnání s plovoucími podlahami či linoleem. Abyste si ušetřili práci i čas, odstraňte koberce tam, kde nejsou potřeba.
5. Čistička vzduchu
Chcete-li udělat pro čisté domácí prostředí maximum, doporučujeme vám pořídit čističku vzduchu. Dokáže zachytit prach, bakterie, plíseň, viry a další nečistoty. Některé modely si také poradí s nepříjemným pachem nebo zvládnou zvlhčovat vzduch.
A jak uklízíte doma vy? Máte nějaké tipy, jak zamávat s prachem? Napište nám své zkušenosti do komentářů.