Ranní teploty kolem nuly, časté mlhy, studený vítr a déšť, které nás v poslední době provází, jsou jasnými náznaky nadvlády podzimu a přicházející zimy. Ovocnou a zeleninovou úrodu již máme dávno sklizenou, zahradní nábytek uschovaný, ale nezapomněli jste také na zahradní jezírko? Přízemní mrazíky naznačují, že je nejvyšší čas připravit jezírko na zimu.
Aby se ryby cítily dobře
Jezírko bez ryb by bylo jako zahrada bez stromů, proto předpokládáme, že několik vodních jedinců u vás v jezírku také plave. I když jste jim přes léto dopřávali hojnost potravy, nyní je postupně přestávejte živit v souvislosti na teplotě vzduchu:
- do 12 °C snižte dávky, vybírejte krmivo bohaté na vlákninu;
- při teplotě nižší než 8 °C už jim nedávejte vůbec nic, samy přestanou jíst.
Ale pozor, abyste mohli nechat ryby či vodní želvy v jezírku i přes zimu, musí být hluboké min. 1 až 1,5 m, kde voda nezamrzá. Navíc je nutné zajistit alespoň částečné odkysličení. Užiteční pomocníci jsou provzdušňovače, vzduchovací kameny, svazek větve či slámy. Vodní hladina by neměla nikdy zamrznout celá. Při rozkládání zbytků rostlin, krmiva a výkalů vzniká metan, pokud by neměl kam unikat, dostal by se do vody, a ta by se stala pro ryby jedovatou.
Kam s rostlinami?
Jestliže jste své zahradní jezírko osadili mrazuvzdornými vodními či bahenními rostlinami, přesuňte je do hloubky min. 0,5 m (nemusí tak být hluboké celé jezírko, stačí vyhloubená jáma). Tam by měly zimu přečkat bez újmy na zdraví. Teplomilné rostliny přesaďte do přenosných nádob a přeneste do chladnějších místností s teplotou 8-15 °C a dostatkem světla. Ideální pro tyto účely jsou haly, sklepy či zimní zahrady.
Duté stonky rostoucí nad vodní hladinou sice sestříhejte až na jaře (v mrazivém období pomáhají provzdušňovat vodu), ale zbytky listů, stonků či květů určitě pečlivě vysbírejte a odstraňte. Mohly by začít tlít.
Zima je ideální pro revizi techniky
Jakmile se voda změní v led, dokáže napáchat mnoho škod. Proto veškerá čerpadla, filtry, odsavače nečistot (skimmery) a hadičky vyjměte, odstraňte vodu a hrubé nečistoty. Na podzim je stačí pouze jemně opláchnout, ale přes zimu si určitě najděte čas a všechno bedlivě pročistěte a zrevidujte podle doporučených technologických postupů výrobce. Na jaře to oceníte.
Příprava zahradního jezírka na zimu sice stojí trochu času a energie, ale rozhodně stojí za to. Dodržíte-li naše rady a doporučení, můžete si i příští rok užívat klidu, harmonie a pohody, jež vám tento vodní prvek dopřává.