Tepelná čerpadla – ekologické vytápění v rodinných domech

Tepelná čerpadla začínají být díky své ekologické i finanční úspoře stále populárnější a ani ČR tomu není výjimkou. Jak čerpadla fungují, kolik Vám ušetří, jak získat dotace… vše o tepelných čerpadlech v dnešním článku.

Co to vlastně je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je alternativní způsob vytápění domů, který je šetrný k životnímu prostředí a rozpočtu domácnosti. Tepelné čerpadlo nainstalované ve Vašem domě odsává teplo z okolního vzduchu, vody nebo země a převádí ho na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění a ohřev teplé vody. Teplo lze z objektu získávat, i když již méně efektivně, až do jeho teploty -20°C.
Převod na vyšší teplotní hladinu probíhá stlačením chladících par v kompresoru, při kterém se páry zahřejí. Pro lepší pochopení si lze představit ledničku, která zevnitř vysává teplo a uvolňuje ho ven. Tepelná čerpadla naproti tomu vysává teplo okolo sebe a uvolňuje ho uvnitř domu.

Tepelná čerpadla - druhy
Ilustrace druhů tepelných čerpadel

Hlavní výhody tepelných čerpadel

Pokud chceme hodnotit přínos tepelných čerpadel, musíme na ně pohlížet většinou z dlouhodobého hlediska, ve kterém jim může jen málokterý systém konkurovat. Naproti tomu z krátkodobého hlediska by málokdo viděl smysl v pořízení čerpadla do svého domu.

Ekologie

Tepelná čerpadla jsou na rozdíl od kotlů na fosilní paliva mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Používáním tepelného čerpadla výrazně snížíte produkci skleníkových plynů a ostatních škodlivých látek. Díky tomu jsou čerpadla silně podporována Státním fondem životního prostředí v dotačním programu Zelená úsporám.

Pohodlí

Jako jediná nabízí tepelná čerpadla pohodlí plynového vytápění a zároveň se vyrovná cenově vytápění dřevem. Odpadá starost o zásoby uhlí, v zimě nemusíte chodit do zimy s popelem. Samozřejmě se sníží i úroveň prašnosti uvnitř domu. K čerpadlu lze navíc snadno přidružit další funkce jako řízené větrání a v případě tepelného čerpadla s vrty i klimatizaci do horkých letních dnů, která pracuje zadarmo.

Finance

Zde se nejvíce vyplatí sledovat finance z dlouhodobého hlediska. Samotné pořízení tepelného čerpadla vyjde dráž než nákup a instalace běžného kotle, až samotným vytápěním se Vám investice vrátí. Je dobré zmínit, že v dnešní době již neplatí pověra „Tepelné čerpadlo stojí půl milionu a nikdy se nezaplatí“, v dnešní době jsou ceny velmi lákavé a investice se zaručené vrátí nejdéle do pěti let. Pojďme si ale návratnost rozebrat důkladněji.
Tepelná čerpadla

Šetřete, když můžete

Úspora energie a peněz se liší podle velikosti domu, druhu zateplení a samozřejmě dle druhu čerpadla. Obecně lze ale říci, že u středně velkého rodinného domu (200 m2 plochy) se návratnost investice do tepelného čerpadla vrátí už za 4,5 roku. U větších domů se peníze mohou vrátit do tří let. Navíc, pokud budou ceny energií růst současným tempem, návratnost se bude nadále zkracovat.

Tepelná čerpadla země/voda

U tepelných čerpadel, která odebírají teplo z půdy, Vás sice budou stát více peněz pořizovací náklady, zároveň je ale účinnost tepelného čerpadla země/voda výrazně lepší. Spotřeba elektrické energie přibližně o 30 % nižší než v případě čerpadel vzduch/voda. U průměrného rodinného domu vás vyjde pořízení tepelného čerpadla země/voda o 135 000 Kč dráž než v případě pořízení kvalitního plynového kotle, ročně ale ušetříte na vytápění v průměru 31 100 Kč. Návratnost investice je tedy skvělých 4,3 roku, po kterých se stává tepelné čerpadlo výhodnějším.

Tepelná čerpadla vzduch/voda

Tepelná čerpadla vzduch/voda Vám mohou ušetřit na pořizovacích nákladech, ale vzhledem k množství klamavých nabídek je těžké (ale zdaleka ne nemožné!) vybrat čerpadlo, které by bylo opravdu kvalitní. Je nutné držet se kvalitních evropských (německých, rakouských, švédských) a japonských značek. Tento druh čerpadla ale spotřebuje větší množství elektrické energie a návratnost se pohybuje kolem 7 let.

Kotelna


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář