Troufáte si na stavbu domu svépomocí? Tyto aspekty promyslete

Chcete si postavit rodinný dům vlastními silami? Jde o odvážné rozhodnutí, které však skrývá mnoho nástrah. V článku proto upozorníme na několik skutečností, se kterými musíte počítat.

Jste připraveni na kompromisy?

Nechceme nikoho od záměru postavit dům vlastními silami odrazovat. Situace je ale v dnešní době přece jen odlišná od té před 40 nebo 60 lety, kdy pro mnohé rodiny byla kvůli nedostatku materiálu, pracovních sil i vysokým cenám stavba svépomocí prakticky jedinou volbou. Doba pokročila a s ní i technologie. Jen ti nejzkušenější z nás dokážou svépomocí postavit dům odpovídající výsledku práce zkušené stavební firmy. Mnoho prvků přitom stejně budete muset objednat. Tradiční dřevěné pergoly dnes například nahrazují hliníkové pergoly. Pokračovat můžete tepelným čerpadlem, solárními panely nebo třeba rozvody elektřiny a plynu.

Mnoho z těchto prvků nedokážete vlastními prvky realizovat v takové kvalitě, aby odpovídala profesionálnímu řešení. Může se pak stát, že dům bude dlouhodobě náročnější na správu, vyšší bude i spotřeba energií. A náklady, které ušetříte při stavbě, časem zaplatíte na opravách a provozu.

Dobře tedy promyslete, zda chcete stavbu domu řešit kompletně svépomocí za asistence rodiny a přátel, nebo zda alespoň část prací přenecháte profesionálům.

Zcela svépomocí to dnes stejně nejde

Ano, vždy platilo, že výslednou stavbu musel někdo posvětit, aby bylo administrativně vše v pořádku. Normy a pravidla jsou ale stále přísnější. A vy tak rozhodně neobdržíte stavební povolení, pokud nebudete mít stavební plán od profesionálního projektanta. Povolení, která musíte získat, bude celá řada. Než tedy vůbec „kopnete“ do země, setkáte se s mnoha lidmi, od kterých budete potřebovat poradit a se kterými budete muset jednat. Jako jeden příklad za všechny můžeme zmínit geologický průzkum, který jen těžko zvládnete svépomocí.

Podobné to je i při kolaudaci. Revize elektřiny, plynového potrubí, komínu – bude potřeba posoudit technický stav celé řady stavebních prvků. A protože zcela nepochybně nejste osobou povolanou pro takto širokou škálu součástí stavby, je lepší odborníka povolat i na jejich realizaci.

Nemusíme se ale pohybovat jen v oblastech, které jsou regulovány legislativou. Výstavba od zkušené stavební firmy bude s největší pravděpodobně rychlejší, efektivnější a kvalitnější. Realizace stavby je velice komplexní věcí. Můžete samozřejmě argumentovat tím, že si vše potřebné najdete na internetu. Jenže i pokud všechny teoretické znalosti dokážete touto cestou získat, bude vám chybět to hlavní – praxe. Získat cit v tom, jak správně namíchat směs určité hmoty, jak vše správně nanést a jak dlouho a jakým způsobem nechat vše vytuhnout – tím vším si musíte projít. A chybovat při výstavbě vlastního domu, který vám bude sloužit desítky let, může být fatální.

Nejste-li tedy osobou s dlouholetou praxí ve stavebnictví, vhodným řešením pravděpodobně bude, pokud se svépomocí budete věnovat spíše „hrubým“ pracím, jako jsou výkopy, vyzdívání, úklidy, nebo finální práce jako obklady a malování. A odbornou činnost nechte na profesionální stavební firmě.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář