Kde ukrýt cennosti před zloději

Ve většině domácností se nachází mnoho cenných předmětů, které jsou zcela nechráněny před nevítanými hosty. Elektroniku budete schovávat těžko, ale nechat větší finanční obnosy či zlato a šperky na dostupných místech, není příliš vhodné. Jak tedy doma chránit cennosti?

Zámek náhled

Přemýšlejte jako zloděj: Sem cennosti nepatří

Lupiči obvykle při loupeži tráví uvnitř domu v průměru „jen“ kolem 10 minut. Z jeho pohledu se jedná o velmi krátkou dobu, při které nemá mnoho času na přemýšlení, musí co nejrychleji odhalit vaše skrýše, vybrat je a odjet.

Typicky tak zamíří do šuplíků, které pravděpodobně vyhodí z kolejnic na zem a rychle prohrabe. Následně zamíří do postele pod matrace, „profláknuté“ jsou i mezery za knihami v knihovnách a za oblečením (a šatník obecně), různé krabičky v kuchyni tvářící se jako balení jídla a přísad.

Spolehnout se nemůžete ani na koupelnu. Léky mohou zloději ukrást za účelem jejich dalšího prodeje, třebaže ani nehledali vaše šperky. Při té příležitosti zkontrolují prostor vodní nádržky u toalety a koš na špinavé prádlo.

Prakticky na jistotu míří zloději do dětského pokoje. Lákají je sem nejen počítače, ale i dětské kasičky, kde se minimálně pár desítek, či stovek korun vždy nachází.

Zkuste se proto podívat na své současné skrýše a řekněte si, zda nejsou cennosti příliš dostupné. Na internetu naleznete i další místa, která už zloději navštěvují bez rozmyslu.

Chytré tipy na domácí „schovky“

Ideální je, aby skrýš byla „vícenásobná“, takové se nejlépe plánují již se samotnou výstavbou domu. Můžete si postavit tajnou skrýš v podlaze, na které navíc ještě bude stát noční stolek, či větší skříň. Lupič tak bude muset překonat více překážek, což v časovém tlaku pravděpodobně neudělá a vaše zásnubní prsteny tak zůstanou v bezpečí.

Ke zvážení stojí ventilační průduchy ve zdi, kdy však úkryt nebude hned za mřížkou, průduch bude mít ve svém boku další tajný prostor, kterého si již v rychlosti lupič nevšimne.

Pokud nemůžete, či nechcete provádět stavební úpravy, můžete zkusit nábytek se zabudovaným „nepřístupným“ prostorem (např. dvojité dno, které budete umět rozebrat).

Zajímavým řešením, máte-li interiérové dveře z masivu, je vyfrézovaná schránka, kam se jako kazeta vkládá z horní strany zásuvka s cennostmi.

Variantou jsou i vyklápěcí obrazy a zrcadla, či světla se skrýší. Ale zde již riskujete, že lupič takové skrýše může znát a podívá se do nich.

Absolutní jistota? Sejf a banka

Pokud chcete opravdovou jistotu, nejlepší bude za falešný obraz, či zrcadlo schovat bezpečnostní sejf. Opět se tak bude jednat o dvojitou překážku. Pamatujte na to, že volně ležící sejf zloděj popadne s tím, že jej zkusí otevřít později. Skutečně bezpečný je pouze ten zabudovaný do zdi.

Zamykací schránka
Přenosné zamykací schránky odnesou lupiči s sebou

No a posledním tipem je odnést cennosti do banky. Peněžní obnosy můžete uložit na úročený účet, nebo je rovnou investovat a výnosy zvýšit. Máte-li skutečně hodnotné věci jako děděný zásnubní prsten s diamantem a další hmotné cennosti, pak uložit do banky za poplatek cennosti do bezpečnostní schránky, je jasná volba.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář