Vánoční dekorace: Doplňky a květiny

Jen málokdo si dokáže představit Vánoce bez adventního věnce, vánoční hvězdy či okenní výzdoby. Dekorace s vůní jehličí, svíčkami a milými drobnostmi jsou tradičními doplňky adventu a sváteční pohody.

Stromeček po staročesku

Málokdo dnes ví, že ještě na začátku minulého století byla běžnou součástí vánoční výzdoby domácností tzv. vánoční chvojka. Starobylý zvyk později nahradil tradiční vánoční stromek, jenž byl zpočátku jen výsadou bohatých měšťanských rodin. Chudší část obyvatelstva do té doby na Vánoce zavěšovala pod strop světnice větvičku či celou špičku z jehličnatého stromu. Chvojka se zdobila velmi prostě, nejčastěji sušeným ovocem, ořechy, perníčky, pestrými kousky látek, tkalouny a mašličkami. Jednoduchá vánoční výzdoba symbolizovala život a štěstí, a jestli máte chuť vyjádřit vánoční náladu po vzoru našich předků, pořiďte si jen malý stromek a oslavte Vánoce v duchu starých zapomenutých tradic.

Květinová aranžmá na sváteční stůl

Klasické adventní věnce odpočítávají svými svíčkami týdny do Štědrého dne a zdobí okna, dveře, ale i stoly. Pokud máme zájem o klasickou ozdobu vánočního stolu, není nic příhodnějšího, než připravit adventní věnec z břečťanu, barvínku a barevných květů, například minirůží a alstroemérií. Také se velmi dobře hodí chryzantémy, protože vydrží dlouhou dobu svěží.

Základem takového věnce musí být pěnová hmota dostatečně namočená ve vodě. Vodu musíme pravidelně dolévat a doporučuje se přidat i výživu pro řezané květiny. Stejným postupem je možné vytvořit i svícen nebo ozdobné aranžmá.

Ani když si netroufáte na výrobu vlastního aranžmá adventního věnce, nemusí být váš štědrovečerní stůl ochuzen o reprezentativní ozdobu. Kromě chryzantém vypadají ve vánočně vyzdobeném bytě skvěle také orchideje, bouvardie, hvězdník nebo vánoční hvězda v nejrůznějších barvách s bílými, růžovými, žlutými nebo karmínově červenými květy.

Aranžmá, vhodné spíše pro oválný stůl, je oproti první variantě odvážnější a umožňuje naplno využít vaši fantazii. Pro jeho přípravu potřebujeme oválnou mísu nebo svícen a aranžérskou hmotu. Po obvodu nádoby do aranžérské hmoty postupně paprskovitě vpichujeme různé druhy okrasné zeleně (velmi vhodné jsou větvičky jedličky, smrčku, jmelí, tisu či eukalyptu). Voňavé „lesní“ aranžmá doplníme tradičními šiškami, oživíme různobarevnými květy a ostatními doplňky podle vlastní fantazie. Navíc přidáme plody mandarinek, které aranžmá nejen prosvítí, ale dodají mu i „chuť“. O vůni se postará chvojí nebo aranžmá doplníme svazečky celé skořice.

Tři tipy na moderní aranžmá z exotických květin

Takové sváteční příležitosti, jako jsou Vánoce, si zasluhují něco výjimečného, něco, co v sobě skrývá trochu tajemství a kouzla. Ještě vás nic nenapadá? Co si dopřát exotiku v podobě květinových drahokamů?

Královnou mezi exotickými květinami je Protea se zajímavým květenstvím, které je obklopeno barevnými listeny. Květy, které vypadají jakoby opředené vlákny vlny, mohou být zbarveny od světle béžové přes stříbřitě růžovou až po téměř červenou barvu. Proteje nejlépe vyniknou ve velkých aranžmá, avšak díky svým zajímavým květům působí poutavě, i když jsou umístěny ve váze jednotlivě,

Atraktivním květem je známa také helikonie, která se pyšní krásným oranžovočerveným zbarvením. Tato květina vyniká zejména v bohatších aranžmá nebo samostatně. Ve váze vydrží helikonie dlouho, v průměru osm až čtrnáct dnů, aniž by bylo třeba přidávat do vody výživu pro řezané květiny.

Každá z uvedených rostlin je dostupná v dobrých květinářstvích, kde si můžete pořídit jen jeden květ a doplnit jej větévkou hedvábné borovice nebo exotickou květinu nechat vyniknout na svátečním stole jen tak, bez přízdoby.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: