Venkovní stínící technika pro exteriér i interiér

Letní měsíce s sebou přinášení slunce a teplo. Přestože se na ně všichni těšíme, jsou určité chvíle, kdy naopak slunce v našich domovech žádoucí není. Řešením je kvalitní stínící technika. V článku si proto povíme něco o stínící technice, která je umístěná v exteriéru, přestože může stínit i uvnitř místností.

Venkovní rolety
Venkovní rolety. Foto: Climax.cz

Stínící technika pro zastínění interiéru

V interiéru má stínící technika dvě základní funkce:

  • Zamezit pronikání slunečních paprsků do místnosti a tím snížit teplotu uvnitř domu či bytu
  • a ve večerních hodinách nastolit uvnitř místností více soukromí, tedy aby přes okna nebylo vidět do osvětlených místností.

Venkovní žaluzie pro vnitřní stín

U nás nejpoužívanějšími jsou vnitřní hliníkové žaluzie. Na trhu je však mnoho designově zajímavějších alternativ, které jsou umístěny naopak v exteriéru a tvoří přirozenou architektonickou součást celého domu.

Jednou z nich jsou venkovní žaluzie, které nabízí proti těm interiérovým mnoho výhod. Vnitřní žaluzie totiž určité množství tepla propustí a zahřívání místnosti tedy nezabrání stoprocentně. Teprve pokud žaluzie umístíte z vnější strany okna, zastínění je dokonalé. Navíc můžete okno otevřít, vyvětrat místnost a žaluzie stále stíní.

Venkovní žaluzie
Venkovní žaluzie. Foto: Climax.cz

Podobně fungují i venkovní rolety, které jsou typické pro jižní státy a velmi dobře je tak známe z letní dovolené v Itálii. Oproti venkovním žaluziím není umožněna regulace zastínění pomocí náklonu jednotlivých lamel, větrání je však umožněno pomocí mezer mezi lamelami rolet. Ty zároveň umožní i větrání během večera, aniž by to místnosti pronikal hmyz.

Třetí variantou jsou dnes stále populárnější svislé fasádní clony, které jsou látkové. Jejich výhodou je především velká variabilita barev a vzorů, což v kombinaci s barvou fasády umožňuje tvořit velmi zajímavé kombinace.

Stínící technika pro venkovní stín

Ve venkovních podmínkách je situace trochu jiná, stín funguje většinou jako útočiště, kam se můžeme před sluncem schovat. Zastíněný prostor tedy definuje jakousi „venkovní místnost“, kde se často odehrávají zahradní oslavy, grilování, někdo zde má letní pracovnu a podobně.

Mezi nejčastější řešení patří markýzy a pergoly. V případě pergol se jedná zpravidla o jednoduché dřevěné konstrukce, které mnohdy ani nejsou z horní strany chráněné proti dešti, nachází se zde pouze látka, nebo je vrchní strana konstruovaná pro popínavé rostliny, které vytvoří přírodní přístřešek.

Pergola
Pergola. Foto: Climax.cz

Samozřejmě lze ale postavit i pergolu s pevnou střechou, kam můžete postavit i luxusní zahradní nábytek s grilem a nechat je zde přes léto trvale.

Markýzy jsou konstrukcí odlišné, jsou přimontovány na fasádu domu, na výsuvné konstrukci je pak odolná textilie. V případě potřeby markýzu vysunete, během zimy a bouřek ji naopak stáhnete a schováte do krytu. Pod markýzou se tak tvoří spíše dočasné útočiště a nábytek se sem umisťuje vždy jen na několik hodin, nebo na víkend… Zkrátka dle aktuální potřeby. Zároveň jsou markýzy dalším řešením, které může stínit současně i v interiéru daného domu a jedná se tak o velmi populární variabilní řešení.

A jak řešíte zastínění interiéru a exteriéru vy?


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář