Vermikompostér aneb kompostování se žížalami

Vermikompostování je termín pro zpracovávání biologického odpadu ve speciální nádobě (vermikompostéru), kterou si můžete snadno vyrobit i doma. Dovnitř pak stačí ubytovat kalifornské žížaly, pravidelně je krmit a čekat, až vytvoří vermikompost a žížalí čaj – výborná organická hnojiva. Jak začít s vermikompostováním, se dočtete v článku.

Žížala v hlíně
Vermikomposter – kompostování se žážalami

Proč kompostovat pomocí kalifornských žížal

Výhodou vermikompostování je regulace kuchyňského a rostlinného odpadu. Pokud bydlíte ve městě, velmi pravděpodobně vyhazujete slupky ze zeleniny či vaječné skořápky do koše. Je pravda, že kontejnerů na bioodpad přibývá a že drtiče odpadů jsou také vhodným řešením, ale… Všechny tyto způsoby směřují cenný organický materiál pryč od nás. Vermikompostér nám umožňuje odpad opětovně využít. Navíc vermikompostovat můžete třeba i v kuchyni. Pokud budete o tento speciální kompostér správně pečovat, nemusíte se bát, že by nepříjemně zapáchal.

Vermikompostér

Vermikompostér si můžete koupit nebo si jej poměrně snadno vyrobit doma. Na internetu je dostupná řada postupů i videonávodů. Pokud si vlastní výrobou úplně nejste jistí, můžete navštívit i speciální semináře.

Nejjednodušší je pořídit si dostatečně velkou nádobu s víkem. Čím větší nádoba, tím lépe. Chcete-li pěstovat více žížal a získávat i žížalí čaj, je lepší si vytvořit vermikompostér z více nádob, např. kbelíků. Případně se můžete porozhlédnout po hotovém řešení.

Kalifornské žížaly

Tento druh žížal (lat. Eisenia andrei) je pro kompostování vyšlechtěný. I naše dešťovky by se daly použít, avšak při rozkládání organických zbytků jsou pomalejší a také se pomaleji rozmnožují. Kalifornské žížaly seženete u vlastníků vermikompostéru, chovatelů, v rámci internetových fór či skupin na Facebooku.
Pro to, aby se kalifornským žížalám dařilo, je nezbytná teplota okolo 20 °C a dostatečná vlhkost. Čím je teplota nižší, tím je i jejich aktivita nižší. Kompost je dobré jednou týdně prohrábnout, čímž ho provzdušníte. Je-li vyschlý, je dobré zvýšit vlhkost zalitím, tak aby u dna nebyla trvale vrstva vody. Dále potřebují žížaly tmu a klid.

Co patří do vermikompostéru a žížalám bude chutnat

  • zbytky ovoce a zeleniny, zelené natě, části rostlin
  • čajové sáčky i lístky, káva, kávové filtry i vychladlá kávová sedlina
  • drcené skořápky z vajec, papírové ubrousky, ruličky toaletního papíru
  • zbytky vařených bezmasých jídel
  • omezeně: zemina, použité substráty, pečivo

Velké kusy nakrájejte vždy na menší, žížaly si s nimi lépe poradí. Půl kila žížal zkonzumuje denně okolo 250 g potravy.

Slupky z brambor
Zbytky organického odpadu vždy nakrájejte na menší kousky

Co do vermikompostéru nedáváme

  • živočišné produkty – maso, mléčné výrobky
  • nerozložitelný materiál – plastové pyramidové sáčky apod.
  • velké množství chuťově výrazných potravin, jako je zázvor, citrusy…

Vermikompost, žížalí čaj a využití

Po třech měsících je vermikompostér zajetý a vy můžete začít využívat jeho darů. Vermikompost je bohatý na dusík, draslík, fosfor a stopové prvky. Můžete ho použít jako příměs substrátu při výsadbě rostlin nebo jej nasypat na povrch květináče/záhonu. Žížalí čaj obsahuje stejné živiny jako vermikompost, jen v menší koncentraci. Přesto jej před hnojením rozřeďte vodou 1 : 1. Neředěné hnojivo by rostliny mohlo spálit. Roztok s žížalím čajem lze aplikovat jako postřik na list. Hnojit roztokem můžete v období růstu podobně často jako organickými hnojivy.

ZDROJ:
http://www.zeraagency.eu/dokumenty/008012001/01_brozura_vyrobte_si_domaci_vermikomposter_kokoza.pdf
https://www.veronica.cz/publikace-ke-stazeni?i=107
http://www.veronica.cz/?id=360


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář