Spolu s petrklíčem, sněženkami, plicníkem nebo sedmikráskami patří violka vonná k poslům jara. Kromě toho, že se v lidovém léčitelství již odpradávna užívá na vlhký kašel, ji můžete využít také v kuchyni nebo při péči o krásu. Využijte druhé vlny kvetení, pokud jste to na jaře nestihli.
Popis
Violka je malá bylinka, vysoká pouhých 10 až 15 cm. V době plodu může dosáhnout výšky vyšší, a to až 20 cm. Její listy rostou v růžici, podobně jako u pampelišky, avšak ty violkové na dlouhých řapících a liší se také tvarem, který připomíná srdce.
Violkové květy mohou být nejen fialové, jak její lidový název, fialka, napovídá, ale také bílé, blankytně modré nebo růžové. Co se fialové barvy týče, tam je možná celá paleta odstínů, od velmi světlé až po tmavou. Čím tmavší barva květů je, tím silnější a intenzivnější je také jejich vůně, ale také léčivé účinky.
Kvete brzy na jaře, v březnu a dubnu, a někdy také podruhé na podzim, kdy se může sbírat její oddenek.
Stanoviště
I když je to k nevíře, fialka není naší původní rostlinou, ale dovezenou a původně se pěstovala jako rostlina okrasná než u nás zdomácněla a zdivočela, zplaněla. Jejím domovem je Evropa jižní a jihozápadní, ale také severní Afrika nebo severní část Turecka. Nejčastěji roste v blízkosti lidských sídel, na zahrádkách a v trávnících poblíž sídlišť, ale také v parcích. Občas ji najdeme také ve volné přírodě, v listnatých lesích a někdy také na loukách. Nemá ráda zimu, ve vyšších nadmořských výškách bychom ji tedy hledali marně.
Obsažené látky ve violce
Obsahuje saponiny a slizy, vosky a soli kyseliny salicylové, které hravě dokážou nahradit acylpyrin. Dále v ní najdeme flavonoidy, vonnou silici, rutin a vitaminy A a C.
Léčivé účinky violky
Violka je sice drobná a nenápadná bylinka, ale to neznamená, že je o to méně účinná. Její léčivé účinky byly známé již v antice. Doporučoval ji sám Hippokrates, otec medicíny, a také Plinius. Díky obsahu saponinů se výtečně hodí na vlhký kašel. Kromě známého účinku na chřipku, chrapot a nachlazení se hodí také při astmatu a dále nabízí účinky detoxikační, krev čistící, potopudné a močopudné. Zevně se violka hodí k omývání ran a kožních nemocí (např. ekzému).
Shrnutí:
- Skvělá volba při chřipce, chrapotu, nachlazení a také při astmatu.
- Díky obsahu saponinů pomáhá při vykašlávání.
- Detoxikační a krev čistící účinky.
- Také účinky potopudné a močopudné.
- Zevně se hodí k omývání ran a při kožních nemocech, jako je např. ekzém.
Sběr a zpracování
Brzy na jaře, na přelomu března a dubna, se sbírá celá kvetoucí nať. Dejte pozor, ať nepoškodíte kořeny. Sušte i ve stínu na dobře větraném místě. Pokud zvolíte teplo umělé, nepřekračujte teplotu 40°C.
Na podzim se poté sbírá oddenek. Kromě čaje si z fialky můžete připravit také tinkturu, ocet nebo olej na péči o pleť a kožní neduhy. Díky své vůni je nepostradatelnou přísadou do parfémů.
Violkový čaj
Jednu lžičku sušené violkové nati zalijte hrnkem horké vody a nechejte 10 až 15 minut louhovat. Sceďte a oslaďte medem. Pijte dvakrát denně. Dětem bude více chutnat výluh v mléce.
Jak využít v kuchyni
- Drobné fialkové kvítky přímo vybízejí ke zdobení nejrůznějších pokrmů (dezerty a sladká jídla, saláty). Můžete je však také kandovat a tím prodloužit jejich životnost.
- Můžete zkusit další variantu krásně voňavého cukru. Květy a cukr spolu umixujte v poměru 1:1. Směs nechte důkladně proschnout a skladujte ve vzduchotěsné dóze. Skvěle ozvláštní máslové sušenky nebo makronky. A co teprve když jím osladíte tvarohový dezert?
- Stejně jako jiné zelené lupení i fialkové lístky můžete přidávat do zelených smoothies, jarních salátů nebo třeba do bylinkových polévek a zelených omáček.
Recepty
Fialkový sirup
Ingredience:
- 3 velké hrsti květů fialek
- 0,5 litru vody
- ½ citronu
- 0,5 kg cukru
Postup:
Květy zalijte vroucí vodou a nechte minimálně dvě hodiny, ale klidně také přes noc, louhovat. Voda se zbarví do sytě zelené barvy. Sceďte a pořádně květy vymačkejte. Poté do vody začněte pomalu, opatrně, raději po kapkách, přidávat citronovou šťávu. To je obzvláště důležité, protože barva výluhu se může měnit velice rychle (Požadovaným výsledkem je barva fialová. Když to ale s citronovou šťávou přeženete, můžete se dostat na odstín růžové.). Poté přidejte cukr, pořádně rozmíchejte a sirup je hotov.
Uchovávejte v chladu. Pokud chcete prodloužit jeho životnost, můžete jej zavařit, nebo také zmrazit. Je nejen lékem při nachlazení, ale také skvělým základem pro domácí limonády.
Fialkový olej
Vyrobte si voňavý a hojivý olej, po jehož používání bude pleť hebká a pěstěná.
Ingredience:
- Velká hrst zavadlých nebo sušených fialkových květů (předejdete tím zkažení oleje)
- 250 ml kvalitního za studena lisovaného oleje (např. mandlový nebo slunečnicový)
Postup:
Naplňte květy dostatečně velikou sklenici a zalijte je poté olejem. Z něj by neměl vyčuhovat ani kousíček květu, nebo by se vám mohl také zkazit. Nechte směs stát na slunci, třeba na parapetu, po dobu asi jednoho měsíce. Pravidelně sklenicí protřepávejte. Poté přeceďte a slijte do lahvičky. Uchovávejte na temném místě.