Digestoř bývala ještě nedávno luxusním zbožím a v kuchyních jsme ji ostatním záviděli. Dnes se jedná o poměrně běžný až nezbytný spotřebič, jehož výběr bychom však neměli brát na lehkou váhu. Často jej totiž pořizujeme na dlouhé roky.
Digestoře vybírejte dle svých možností
Konkrétní typ odsavače par – jak zní možná líbivější název tohoto spotřebiče – vybíráme v závislosti na několika faktorech: dostupný výkon, prostor v kuchyni, vzhled, cena.
A tak zatímco některých typů si často v místnosti ani nevšimnete, jiné se stávají zcela dominantním prvkem kuchyně, potažmo obýváku s kuchyňským koutem. Nejprve si typy odsavačů rozdělíme do třech skupinek, kdy roli budou hrát tři ze zmíněných kritérií: vzhled, cena a prostor dostupný ve vaší kuchyni.
Málo prostoru či nenápadné umístění
Máte-li malou kuchyň, nebo pokud na vás digestoř působí rušivě, ideální volbou pro vás bude vestavná digestoř. Ta je kompletně zabudována v nábytku. Je tak ideálním a velmi elegantním řešením v minimalistických kuchyních, do kuchyní na míru, či do kuchyně s omezeným prostorem.
Méně elegantním, za to však zpravidla cenově dostupnějším řešením je digestoř výsuvná. Ta nebývá dokonale skryta, klade však také důraz na úsporu prostoru. Ve chvíli, kdy potřebujete odsavač zapnout, vysunete rameno přístroje mírně do prostoru. V ostatních chvílích je digestoř prakticky zasunutá.
Třetím typem digestoře, který můžeme z určitého pohledu zařadit do této kategorie, je digestoř lustrová. Přestože se jedná o velmi luxusní drahý doplněk, v podstatě jde o velmi nenápadnou digestoř, jelikož jako digestoř nevypadá. Lustrový odsavač je zkrátka maskován do designu zavěšeného lustru a je tak ideální volbou do kuchyňských koutů propojených s obývákem.
Cenově dostupná klasika
Jste spořiví, nemáte potřebu vymýšlet nic složitého? Pak právě vy si vyberete jeden ze dvou typů digestoří, které jsme zařadili do této skupiny.
Podvěsné digestoře
Podvěsné odsavače patří k nejstaršímu typu digestoří v našich kuchyních. V minulém režimu se jednalo prakticky o jediný dostupný typ. Díky své ceně si svou popularitu udržel tento typ dodnes. Umístění je velmi podobné výsuvné digestoři, chybí však právě ona výsuvná vlastnost a odsavač tak bude rušit v prostoru mimo linii kuchyňských skříněk. Cena je zde faktorem číslo jedna.
Komínové digestoře
Komínové modely jsou „moderní klasikou“ – tedy typickým doplňkem průměrných kuchyní v nových rodinných domcích. Digestoř vyniká svým poměrem cena/elegance. Montuje se na zeď přímo nad plotýnky, kdy potrubí, kterým je odváděn vzduch, je záměrně ponecháno na očích jako „komínek“, odkud také pochází název tohoto typu digestoří.
Luxus, který oslní každého
Pokud sázíte na design a nebojíte se za digestoř utratit vysoké částky, budete pravděpodobně vybírat z digestoří ostrůvkových, rohových, případné ze stropních, anebo také již zmíněných lustrových.
Právě tyto typy digestoří se vyznačují buď okázalým vzhledem, který dává jasně najevo, že digestoř je drahou dominantou prostoru, nebo naopak provedením, které digestoř velmi důmyslně skrývá. Stropní digestoř by se mohla zařadit také do první skupiny, její technologie je však skutečně unikátní. Je totiž umístěna v linii se stropem, ze kterého nevystupuje. Nabídne přitom i tak výkon dostatečný k odsávání par a prachu z místnosti. Ovládány jsou dotykově nebo v případě omezené dostupnosti dálkovým ovládáním.
A co výkon a použitá technologie?
Jak jsme již zmínili, výběr digestoře by měl zásadně ovlivňovat ještě jeden faktor – a sice technologie odsávání a filtrace. Digestoř by totiž měla mít výkonově kapacitu až desetinásobku objemu vzduchu v místnosti – jinak řečeno, odsaje během hodiny vzduch z kuchyně celkem 10krát, a to při intenzitě odsávání, která není nadměrně hlučná.
Při výběru tedy poměřujeme výkon, hlučnost, případně spotřebu a způsob odvětrávání (resp. filtrace).
Recirkulační vs. odtahová digestoř
Máme totiž dva způsoby odvodu vzduchu. Tím praktičtějším, doporučovanějším a můžeme říct i používanějším je odvod vzduchu potrubím mimo místnost. Digestoř je tedy klasicky napojena na potrubí vedoucí pryč z kuchyně (např. do komína nebo rovnou mimo dům).
Druhou variantou je recirkulační způsob, kdy vzduch je „pouze“ filtrován uhlíkovými filtry a ponecháván v místnosti. Omezení mohou v tomto případě mít charakter nižší účinnosti, hygieničnosti a praktičnosti. Filtry je totiž potřeba pravidelně měnit, a to poměrně často v řádech měsíců.
Kde vybrat vhodnou digestoř?
Máte jasno? Podívejte se tedy na nabídku digestoří přímo v obchodě. Doporučujeme internetový obchod www.dalago.cz, který nabízí stovky modelů digestoří všech a dalších typů vyjmenovaných v tomto článku.