Chytré tipy: Jak dokonale vyprat skvrny na oblečení?

Znáte to? Jste na příjemné večeři, jídlo chutná báječné, ale vše vám v okamžiku zkazí skvrna od červeného vína na vašich nových šatech. Nic ale není ztracené! I tento problém má řešení. Tipy na to, abyste konečně zvítězili nad skvrnami a ne skvrny nad vámi, vám prozradíme v dnešním článku.

Děti si mohou hrát jak chtějí, oblečení vyperete!
Děti si mohou hrát jak chtějí, oblečení vyperete!

Zapomeňte na drahé čistící a bělící prostředky

Ačkoliv reklamy slibují doslova zázraky, ne vždy nás výsledek opravdu potěší. Navíc nás to popravdě mnohdy stojí více, než bychom dali za nový svetr. Když se však zamyslíme, dříve naši předci také neměli drahé čistící prostředky, přitom si se skvrnami úspěšně poradili. Víte, co všechno by měla vaše krabička první pomoci v boji proti skvrnám obsahovat? Jednoznačně nezapomeňte na sůl, ocet, mléko, líh, bramboru a kypřící prášek. Předpokládáme však, že většina těchto pomocníků se najde v každé domácnosti.

Už žádné skvrny od vína

Milujete červené víno, ale nejednou se vám stalo, že skončilo na košili čí vaší béžové pohovce? Pokud ano, tak jistě již znáte trik se solí. Tou co možná nejdříve posypejte potřísněné místo. Sůl do sebe nasaje vlhkost a částečně i barvu. Dalším tipem je polití skvrny minerální vodou. Tu nechte chvíli působit a poté přebytečnou tekutinu odsajte papírovou utěrkou. Nakonec dejte oblečení vyprat. Místo minerální vody můžete rovněž zkusit ručně vyprat oblečení v kyselém mléce. Před praním v pračce jej však nechte ještě dobře uschnout.

U vína funguje nejlépe okamžitá reakce
U vína funguje nejlépe okamžitá reakce

V případě, že máte na šatech zaschlou skvrnu od červeného vína, sůl vám opravdu nepomůže. Pozitivní výsledky však má například čpavková voda, kterou nalijte na zaschlou skvrnu a poté opět dejte prát.

STOP zeleným kolenům

Jsou vaše děti vášnivými fotbalisty? Pak jistě dennodenně bojujete se zelenými koleny. Se skvrnami od trávy si však naštěstí dobře poradí čistý líh nebo kyselina octová. Pozor však u barevného oblečení! Hrozí, že kromě skvrny zmizí i původní barva, a proto používejte pouze u bílého oblečení. Na barevné oblečení skvěle funguje obyčejné mléko – na noc namočte daný kousek oblečení do mléka a druhý den jej strčte do pračky a vyperte. Skvrna by měla být pryč.

Jste ze zahrady celí zelení? Zkuste mléko.
Jste ze zahrady celí zelení? Zkuste mléko.

Dobré výsledky však má překvapivě i brambora – rozkrojenou bramborou potřete skvrnu a poté hned vyperte v pračce.

Kypřící prášek nejen do pečiva

Ačkoliv kypřící prášek známe spíše z oblasti pečení a vaření, stejně dobrou službu nám může prokázat, i pokud jde o skvrny či zažloutlé záclony. Až se zase jednou rozhodnete umývat okna a prát záclony, přidejte k pracímu prášku i kypřící prášek. Vaše záclony získají opět čistý vzhled. Stejný efekt má kypřící prášek i na zašedlé ponožky. Ty navíc můžete před praním ještě namočit do teplé vody s práškem do pečiva, čímž docílíte ještě většího účinku.

Kypřící prášek si poradí i s hlubokou špínou.
Kypřící prášek si poradí i s hlubokou špínou.

Ocet ochrání černou

Nosíte rádi černou barvu? V takovém případě přidejte do každého praní 1 dcl až 2 dcl octu, který černou barvu ochrání. Ocet je rovněž dobrým pomocníkem v boji proti žlutým mapám od potu. Oblečení se skvrnami namočte do horké vody s octem. Nejprve nechte ocet chvíli působit a poté vyperte v ruce. Nakonec dejte ještě prát do pračky. Nažloutlé mapy by měly zmizet.

Zdroj: artofmanliness.com


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář