Jak využít spadané listí prakticky

Listy opadavých dřevin mají na podzim cenu zlata pro vaši zahradu. Použít je můžete na ochranu půdy a rostlin před mrazem. Z listí si lze vyrobit kvalitní substrát nebo se dá použít na hnojení dřevin. Jak na to? Čtěte.

Spadané listí
Jak využít prakticky spadané listí

Ochrana před mrazem

Spadané listy mezi skupinami keřů a stromů i na záhonech s pozdní zeleninou vytvářejí ideální zimní půdní kryt. Kromě toho, že chrání půdu a kořeny před hlubokým a předčasným promrznutím, zamezují také přímému vypařování vody z půdy. Zavane-li listí vítr do vašich záhonů a skalek, také ho tam ponechte. Ostatně listový pokryv prospívá i trávníku. Existují však místa, kde je lepší ho odklidit. Jsou to například záhony, na kterých pěstujeme rostliny se zelenajícími listovými růžicemi, jako je třeba lilie bělostná, náprstník či divizna. Ty by totiž pod mokrým listím mohly snadno uhnít.

Pozor na choroby ovocných dřevin

Spousta houbových chorob ovocných dřevin přečkává období zimy v podobě spor právě v padaném listí a na jaře pak infikuje mladou zeleň. Mnoho lidí vám doporučí se takového listí zbavit, avšak i ono má své využití.

Během podzimu jej můžete použít na ochranu, avšak na jaře je pak nutné jej ihned zarýt nebo zkompostovat. Pokud budete přidávat listí do běžné kompostované hromady, dejte jej doprostřed a přidejte dusíkaté vápno. To je nezbytné pro nastartování tlení suchého listí, které je chudé na dusík.

Kompostované listí je skvělý substrát

Rozhodnete-li se pro kompostování většího množství padaného listí, bude to chtít trochu trpělivosti, ale když vydržíte, po 18 měsících budete mít vlastní substrát vhodný pro balkonové a další hrnkové rostliny. Jak si takovou lehkou a na živiny bohatou zeminu vyrobit? Vhodné je všechno, i tvrdší listí (např. ořešák), to je však nutné nejdříve nadrtit.

Hromada kompostovaných listů by měla být vysoká ideálně 75 cm. Kompost vzniká opakovaným vrstvením dále jmenovaných složek. Základem je 5cm nános listí. Ten se poté obohacuje rohovinou či dusíkatým vápnem (100 g/m2) pro rozklad. Následně se dává tenká vrstva zeminy a podle potřeby se každé nové patro provlhčí. Hotový kompost chraňte černou fólií s otvory, které zajistí regulaci půdní vlhkosti.

Kompostované listí
Kompostované listí je skvělý substrát pro balkonové rostliny

Následující rok během měsíce května hromadu jednou přehoďte, promíchejte dobře všechny složky a znovu zakryjte fólií. Po následujících 12 měsících je zemina zralá a vhodná pro použití. Než ji však začnete používat, je dobré nechat na ni svítit slunce, aby se dešťovky v ní ukryté přesunuly do chladné půdy.

Hnojení ovocných dřevin spadaným listím

V období padání listí stromy tvoří velké množství savých kořenů, aby ještě před začátkem zimy nasbíraly velké množství živin. Ty jim pak v zimě pomáhají lépe odolávat mrazu a zvyšují jejich plodnost. Rané odrůdy ovocných dřevin mají od období sklizně poměrně hodně času na to, aby potřebné látky pro další období získaly. Z toho logicky vyplývá, že pozdní odrůdy jabloní, kdouloní, hrušní, slivoní či švestek jsou na tom podstatně hůře, pokud v tomto roce byly plně plodné. Těmto stromům je dobré během listopadu dodat potřebné živiny, třeba i spadaným rozmělněným listím.

Přilákejte přirozené nepřátele škůdců

Listí je lákavým úkrytem pro řadu užitečných živočichů. Začalo-li už trochu mrznout a škodliví hlodavci jsou mimo hru, můžete připravit hromádky listí. Tato malá útočiště dříve nebo později přilákají hmyzožravé ježky či obojživelníky konzumující různé zahradní škůdce nebo slimáky.

ZDROJ:
HÖHNE, Johannes a Paul Gerhard WILHELM. Dvanáct měsíců v zahradě: plánování, výsadba, pěstování, sklizeň. V Praze: Knižní klub, 2000.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář