Jak odstranit z vodovodní baterie vodní kámen

Vodní kámen náhled

Vodovodní baterie jsou typickým cílem vodního kamene. Každý vodu vypíná mokrýma rukama, kapka zaschne a lesk je rázem pryč. Když navíc baterii necháte pod nánosem více dní za sebou, čištění je o to náročnější, po několika týdnech nebo snad měsících už dostanete kohoutek do perfektního stavu jen těžko.

1. Rada: Umývejte baterii ihned

Prevence je ze všeho nejlepší. Než abyste museli baterii jednou za měsíc drhnout, je mnohem účelnější osušit ji ihned po namokření. Nechte si proto v blízkosti každé baterie suchý jemný hadřík a věnujte baterii dvě vteřiny údržby vždy, když je to potřeba.

Naučit všechny členy domácnosti podobnému chování je samozřejmě často nemožné, proto se vám budou hodit i další tipy.

2. Rada: Neagresivní přírodní prostředky

Na lehké nánosy můžete zvolit přírodní citronovou šťávu. Vymačkanou šťávu rozmícháme ve vodě, můžeme přidat jedlou sodu (avšak dejte pozor, zda nebude soda pro vaši lesklou baterii agresivní). Do té namáčíme hadřík a baterii důkladně omyjeme.

3. Rada: Prostředky přímo od výrobce

Mnoho výrobců nabízí ke svým bateriím speciální prostředky. Máte tak jistotu, že baterii nezničíte, kamene se přitom zbavíte během několika minut. Na rozdíl od prvních dvou rad už zde ovšem údržbu pocítí vaše peněženka. Jedná se o nejlepší řešení ve chvíli, kdy nánosy jsou už skutečně markantní.

4. Rada: Kupte si matnou baterii

Lesklé baterie sice působí honosně, k čemu nám to ale je, když je stejně zanesená vodním kamenem? Matné baterie mohou po určitém používání vypadat lépe. Navíc, dnes už je v módě prakticky všechno, pokud matný povrch dobře sladíte se zbytkem koupelny, bude vše také vypadat skvěle.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že problém nemizí, ale je pouze skryt. Nebude vidět každá kapka, přesto údržbu nepodceňujte, časem se skvrny objeví i na matném povrchu.

Něco na závěr: Jak baterie nečistit

Pokud nedáte ani na jednu z předchozích rad, přečtěte si tento odstavec dříve, než uděláte chybu. Ne každý povrch snese každou chemii a zacházení. Lesklé chromované baterie jsou velice citlivé, volba nevhodné chemie je může nenávratné poškodit!

Nebezpečí může představovat i často používaný ocet, který sice na vodní kámen funguje, ale může nevhodně „zafungovat“ také na leštěný povrch baterie.

Nepoužíváme ani drsné houbičky, písčité chemikálie, drátěnky a podobně. Podobně pokusy baterii nenávratně poškodí.

A co vy? Jaké máte metody?

Podělte se s ostatními čtenáři o své metody čistění vodovodních baterií.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář