Aranžujeme obrazy v bytě

Útulný byt si bez nějakého toho obrazu snad ani neumíme představit. Začlenit solitérní kousky do interiéru příliš složité nebývá. Vícečetné skupiny obrazů různých barev a tvarů jsou na tom o poznání hůře. A výsledný mišmaš často nemá s estetikou mnoho společného…

Pravidlo výšky očí

Toto pravidlo je univerzální. Platí bez ohledu na počet nebo tvar umíšťovaných obrazů. Pokud se jím budete řídit, máte už napůl vyhráno. A jak tedy zní?Horní třetina obrazu by se měla nacházet v průměrné výšce očí. Jednoduché, prosté. Pokud se totiž musíte byť nepatrně zaklánět nebo ohýbat, abyste si mohli obraz prohlédnout, způsobuje to nepříjemný diskomfort, který se časem negativně odrazí na vašem domácím pohodlí.

Je důležité si uvědomit, že váš byt není galerie. Průměrnou výšku očí tedy odvozujte od členů své domácnosti, a to i když je vaše rodina nadprůměrně vysoká nebo naopak malá. Jde o vaše pohodlí, i když to návštěvám může být ze začátku nepříjemné.

Velký obraz jako dominanta pokoje

Na umístění velkého obrazu je třeba myslet už při zařizování místnosti a nechat na stěně dostatečně velký prostor. Velký obraz obvykle situujeme do pohledově výrazné části místnosti. Nad gauč, jídelní stůl, manželskou postel apod.

Obraz jako dominanta místnosti

Dodržíme pravidlo výšky očí, pohlídáme si pokud možno stejně velký volný prostor po obou stranách obrazu a máme hotovo. Máte-li dojem, že váš obraz potřebuje k vyniknutí něco víc – nasviťte ho.

V obchodech jsou k dostání speciální lišty nebo obrazové lampičky s led osvětlením. Obraz nasvěcujte vždy shora nebo zespodu, nikdy ne ze strany. Vybírejte vždy led osvětlení, jinak vás může účet za elektřinu nepříjemně překvapit. S trochou zručnosti je možné napojit nasvícení obrazu k centrálnímu ovládání světel – při rozsvícení světla v místnosti se rozzáří i světlo obrazu.

Jak naaranžovat skupinu obrazů

Několik stejně velkých obrazů je nejlepší rozmístit do nějakého geometrického tvaru – nejčastěji se používá aranžování do tvaru čtverce, obdélníku nebo kříže s prázdným středem. Obrazy můžete uspořádat také podle pomyslné čáry vedoucí jejich středem, či po horní nebo dolní hraně. U tohoto způsobu se už neobejdete bez tužky a provázku případně vodováhy.

Jestliže aranžujete více než dva obrazy, rozložte si vždy zamýšlené uspořádání nejprve na zem a podívejte se na něj z větší dálky. Můžete tak experimentovat bez zbytečných a pracných zásahů do zdi.

U lehkých obrazů bez masivního rámu můžete místo kladívka a skoby použít kvalitní oboustrannou lepicí pásku. Pokud se po čase rozhodně umístění obrazů změnit, stačí stěnu jen znovu přetřít barvou bez nutnosti nejdříve zarovnávat sádrou otvory po uchycení.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: