Čekanka obecná, latinsky Cichorium intybus, patří k opravdovým skvostům zahrádek. Tato modrá kráska totiž není jen tak obyčejný plevel, jak se na první pohled může zdát. Jedná se o bylinu pocházející ze Středomoří, která v sobě skrývá nejednu léčivou vlastnost.
Popis byliny
Čekanka je typická svými jemnými světle modrými květy, které se objevují od července do října. Celá bylina může vyrůst až do 1,5 metru a pokrýt plochu v šířce až 60 centimetrů. Listy jsou podlouhlé a rostou ve spodní části rostliny. Květy naopak rostou z květních úborů rašících v horní polovině. Čekanka se řadí mezi trvalky. Původem pochází ze Středomoří, avšak dnes je zdomácnělá v mnoha oblastech Evropy, Austrálie i Ameriky.
Rozdíl mezi čekankou obecnou a čekankou listovou
Kromě této modré krasavice je ve světě také znám další podruh, a to čekanka listová. Ta se pěstuje jako zelenina se skvělými detoxikačními účinky. Čekankové puky (jak se této části připomínající hlávku zelí říká) se pěstují stejně jako chřest pod zemí a v tmě, aby jejich listy nezhořkly. Zpracovávají se poté do zeleninových salátů, avšak využít se v kuchyni dají opravdu všestranně. Stejně jako v případě čekanky obecné i z kořene této rostliny se dá připravit takzvaná melta (náhražka kávy).
Léčivé vlastnosti čekanky obecné
Kromě krásného zpestření zahrádky vám čekanka nabízí hned několik svých léčivých vlastností. Nejvíce účinných látek se nachází v samotném kořenu rostliny, poté v listech a květech. Jedná se především o inulin podporující trávení. Mimo to obsahuje čekanka několik vitamínů, minerálů, seskviterpenické laktony a oligosacharidy, které působí probioticky a podporují zdravou střevní mikroflóru. Z nasbíraných částí rostlin se dají připravit nálevy, odvary či tinktury povzbuzující funkci jater. Čekanka je také používána proti zácpě.
Pěstování čekanky
Čekanka je velmi rozšířená rostlina vyskytující se na polích, loukách, kolem domů a zahrad. Vypěstovat si ji můžete ale i sami od semínka. Čekanka upřednostňuje vlhkou a dobře propustnou půdu na přímém slunci. PH půdy by mělo být neutrální až mírně zásadité. Semena čekanky vysévejte na podzim nebo na jaře, ideálně do pařeniště. Vzrostlé sazeničky poté přesaďte do řádků s mezerou mezi jednotlivými rostlinami alespoň 60 cm.
Sběr
Z čekanky můžeme sbírat téměř celou rostlinu – kořen, listy a květy. Kořen čekanky dorůstá přibližně 30 centimetrů. Aby měl při sběru co nejvíce „síly“, doporučujeme sběr provádět na začátku jara či podzimu druhého roku rostliny. Po vyjmutí ze zeminy kořen čekanky řádně očistěte, nakrájejte na menší části a sušte na suchém místě bez přímého světla a průvanu při teplotě do 50 °C.
Listy a květy čekanky je naopak vhodné sbírat během letních dnů, ideálně odpoledne. Po očištění je můžete používat hned čerstvé, pokud si chcete nasbírat čekanku do zásoby, doporučujeme listy a květy nasušit.
Využití a zpracování čekanky
Sesbírané květy, rostliny či kořen můžete použít na:
- pražení – Kořen čekanky je velmi populární náhražkou kávy. Nápoj získáte pražením či nastrouháním kořene a jeho vyluhováním.
- odvar – Připravuje se z kořene a pije se třikrát denně po půl až jednom šálku na podporu trávení.
- nálev – Na podporu trávení se skvěle hodí i nálev. Lístky a květy se zalijí vařící vodou a nechají 10 minut louhovat. Nálev se pije třikrát denně po jednom šálku.
- tinkturu – Doporučuje se připravovat z kořene, který má nejvíc léčivých vlastností, a pít třikrát denně po 20 až 40 kapkách.
- vaření – Listy čekanky na pár dní uzavřete do nádoby a nechte takto v temnu odstát. Poté je vařte společně s česnekem a paprikou a podávejte s těstovinami.
Až budete procházet rozkvetlou loukou nebo sekat zahrádku, myslete na to, že ty elegantní modré květy mohou být právě od čekanky. A pokud máte rádi bylinky a věříte na léčivou moc přírody, nechte této krásné rostlince ctěné místo ve vaší zahrádce.
Zdroj:
CURTIS, Susan. Domácí bylinář: připrav, uvař a smíchej léčivé bylinky. Praha: Ikar, 2012. ISBN 978-80-249-1809-9.
DTest: Zelenina jako lék: Čekankové puky – Nezávislé testy, víc než jen recenze. DTest [online]. 2010 [cit. 2019-04-23]. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-1242/zelenina-jako-lek-cekankove-puky